Żegnamy Panią Stefanię Gładysz

Więźniarkę niemieckiego obozu koncentracyjnego Ravensbrück i Buchenwald

Z wielkim smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Pani Stefanii Gładysz, która zmarła 15 kwietnia 2018 roku przeżywszy 93 lata.Stefania Gładysz urodziła się 23 lipca 1924 roku w Krakowie, jako córka Edmunda Żychowskiego i Wiktorii Żychowskiej z Miecików.
Podporucznik Armii Krajowej – w czasie II wojny światowej była członkiem Szarych Szeregów, łączniczką Batalionu Skała AK, przygotowywała między innymi zamach na Koppego w Krakowie.
Została aresztowana 3 lipca 1944 roku i osadzona w niemieckim obozie koncentracyjnym Ravensbrück (nr więźnia 47761, kategoria „politisch”, „roter winkel”), a potem przewieziona do obozu Buchenwald, Komando Magdeburg (nr 33837/40667).
Uciekła w czasie ewakuacji obozu w 1945 roku.
Po wojnie zdała maturę w 16.06.1947 roku.
Pracowała do 1974 roku, między innymi jako inspektor w krakowskiej grze liczbowej „Lajkonik”.
Zamężna od 1956 roku (mąż, Stanisław Gładysz zmarł w 1983 roku), dwoje dzieci – Wojciech Gładysz i Ewa Gładysz-Dziaduś

Była wspaniałym człowiekiem, kochającą Matką, Babcią i PrababciąMsza św. żałobna zostanie odprawiona w piątek,dnia 20 kwietnia 2018 roku
o godzinie 11.40 w kaplicy na cmentarzu Rakowickim, po czym nastąpi odprowadzenie Zmarłej na miejsce wiecznego spoczynku.

Rodzinie Zmarłej składamy najszczersze kondolencje.

Zapewniamy, że „Ich głosy nigdy nie zamilkną” – pamięć o Dzielnych Kobietach, które swoje życie poświęcały dla Ojczyzny i w obronie wartości, które wyznawały będzie przekazywana z pokolenie na pokolenie i będzie trwała.
Z wyrazami żalu i szczerego współczucia.

w Imieniu Stowarzyszenia „Rodzina Więźniarek Niemieckiego Obozu Koncentracyjnego Ravensbrück
Elżbieta Kuta