Europejskie Forum Młodych im. kard. Bolesława Kominka

– Wrocław, 9 września 2019 r.

Czym jest przebaczenie i pojednanie? Czego mogą nauczyć nas wydarzenia historyczne? Jak powinna wyglądać współpraca międzynarodowa? Nad tymi i nie tylko tymi pytaniami przez tydzień zastanawiali się uczestnicy Europejskiego Forum Młodych im. kard. Bolesława Kominka. Przyjechali z różnych krajów – Holandii, Irlandii, Słowacji, Słowenii, Bośni i Hercegowiny, Białorusi, Gruzji i starali się szukać tego, co ich łączy.

Zaczęliśmy we Wrocławiu i tu właśnie, w poniedziałek 9 września w Centrum Historii Zajezdnia gościliśmy panią Marię Lorens. Słuchaliśmy trudnej i pięknej jednocześnie historii jej Mamy i mimowolnie próbowaliśmy wyobrazić sobie siebie w podobnej sytuacji. Z późniejszych rozmów z uczestnikami wiem, jak ważne były dla nich słowa o wolności wewnętrznej nawet w najtrudniejszych warunkach, o wierze przeżywanej w obozie, o doświadczeniach powojennych i różnych wersjach historii – tej nauczanej w szkole i tej nauczanej w domu.

Te refleksje można było dostrzec także w dyskusjach prowadzonych w drugiej części Forum, w Parlamencie Europejskim w Brukseli. Tu naszymi gośćmi byli m.in. Gabor Torok, węgierski doradca polityczny ds. dialogu międzyreligijnego, Leo van Doesbourg, dyrektor wykonawczy Europejskiego Chrześcijańskiego Ruchu Politycznego (ECPM), Mislav Barisic ze Światowego Przymierza Młodzieży (WYA – World Youth Alliance), Alice Neffe z ADF International – organizacji zajmującej się ochroną praw człowieka, czy dr Amal Marogy z Uniwersytetu Cambridge, która podzieliła się z nami refleksjami na temat zderzenia idei w Europie oraz sytuacji na Bliskim Wschodzie i w szczególności w Iraku – kraju jej pochodzenia.

Chociaż tydzień spędzony razem już minął, to mamy nadzieję, że nie jest on końcem, ale dopiero końcem początku wspólnej pracy.

Ewa Rejman