Aby nie zapomnieć, Międzynarodowy Komitet Ravensbrück przedstawia swoją stronę internetową:

https://irk-cir.org/

Międzynarodowy Komitet Ravensbrück (IRK – International Ravensbrück Committee) przedstawia na stronie internetowej swoje działania przeciwko zapominaniu.
IRK to stowarzyszenie byłych więźniów nazistowskiego obozu koncentracyjnego Ravensbrück i jego podobozów. Morderstwa, tortury, eksperymenty pseudomedyczne: to brzmi jak fikcja, ale to jest prawda, to jest część niemieckiej historii. Rozmiar okrucieństw w Trzeciej Rzeszy jest dziś ledwo zrozumiały. Ale wciąż żyją świadkowie. Żyjący świadkowie, tacy jak Duńczyk Ib Katznelson, który w wieku dwóch lat został uwięziony wraz ze swoją matką w obozie koncentracyjnym Ravensbrück. Świadek, który wciąż próbuje pogodzić się ze swoją przeszłością. Jest członkiem IRK, aby zachować pamięć. I żeby nie zapomnieć.

Obóz koncentracyjny Ravensbrück był największym obozem koncentracyjnym dla kobiet na terenie Niemiec. SS zleciło budowę obozu w 1939 r. więźniom obozu koncentracyjnego Sachsenhausen. W kwietniu 1941 r. przyłączono obóz męski; W czerwcu 1942 r. w bezpośrednim sąsiedztwie dobudowano tzw. „Uckermark”, obóz koncentracyjny dla dziewcząt i młodych kobiet. Do wyzwolenia przez Armię Czerwoną 30 kwietnia 1945 r. w obozie koncentracyjnym Ravensbrück więziono ok. 132 000 kobiet i dzieci, 20 000 mężczyzn i 1 000 młodych ludzi. Więźniowie pochodzili z 40 krajów. Dziesiątki tysięcy zostało zamordowanych, zmarło z głodu, wycieńczenia, chorób lub w wyniku pseudomedycznych eksperymentów. Fakt, że Ib Katznelson nie zmarł w Ravensbrück, to w świetle jego historii – szczęście! Jako dwulatek przeżył swój własny horror. Ludzie, którzy oferowali mu ochronę i bezpieczeństwo, znikali z dnia na dzień. Został oddzielony od matki. Było pewne, że nie spotkają się ponownie. A gdyby inne kobiety nie zaopiekowały się małym Ib,…. prawdopodobnie nie uciekłby z piekła obozu koncentracyjnego.

Jego historia jest tak obszerna, że ​​z łatwością może wypełnić książkę. I on faktycznie napisał książkę. „Let Him Go”, która została wydana 1 maja 2019 roku w tłumaczeniu na język angielski. Duński oryginał został opublikowany w 2017 roku.

Miejsce pamięci Ravensbrück istnieje od 1959 roku. Fakt, że do tego doszło, można przypisać inicjatywie byłych więźniów, którzy później zorganizowali się w Międzynarodowym Komitecie Ravensbrück. W międzyczasie dzieci i wnuki byłych więźniów kontynuują prace w Komitecie na rzecz zachowania pamięci o kobietach z Ravensbrück.

Rok 2021 to szczególny rok w historii IRK: odtąd będą prezentowane działania Komitetu przeciwko zapominaniu o korzeniach i okropnościach faszyzmu i rasizmu w Internecie. Współpraca międzynarodowa w IRK znalazła również odzwierciedlenie w tworzeniu strony internetowej: logo zostało zaprojektowane we Włoszech, programowanie i projekt powstały w Berlinie, materiały i tłumaczenia pochodziły z różnych krajów członkowskich.

Szczególne podziękowania kierujemy do Ministerstwa Spraw Zagranicznych Republiki Federalnej Niemiec, które umożliwiło stworzenie strony internetowej przede wszystkim dzięki hojnym funduszom.

„Uważamy za niezwykle ważne, aby ten mroczny rozdział w historii Niemiec nie został zignorowany. Pamięć musi być stale żywa. Chcemy, aby historia Ravensbrück została opowiedziana w niezmienionej formie i pozostała w pamięci ludzi. Naszym celem jest obudzenie się i upewnienie się, że coś takiego lub podobnego nigdy się nie powtórzy ”- wyjaśnia sekretarz generalna komisji, Jeanine Bochat. I dodaje: „Kobiety i dzieci, jak Ib Katznelson i jego matka, nie powinny już nigdy więcej być więzione w obozie koncentracyjnym. Ponadto chcielibyśmy wziąć pod uwagę postępującą cyfryzację społeczeństwa dzięki stronie internetowej i mamy nadzieję, że uda nam się dotrzeć z nią do wielu osób. W ten sposób łączymy pamięć historii z przyszłością wspólnego życia w Europie.

——–

INFO

  • Międzynarodowy IRK został założony ponad 60 lat temu. W międzyczasie córki, synowie i wnuczki byłych więźniów obozu koncentracyjnego i jego podobozów kontynuują prace w Komitecie ds. Zachowania pamięci kobiet z Ravensbrück.
  • Przedmiotem prac Międzynarodowego Komitetu Ravensbrück (IRK) jest pamięć o odwadze i cierpieniu kobiet, a także wezwanie dla dzisiejszego pokolenia, aby uczyniło wszystko, aby wojna, faszyzm i rasizm się nie powtórzyły.
  • IRK wspiera projekty swoich członków w krajach związkowych i Miejsca Pamięci. Obejmuje to wystawę „Oblicza Europy”, która odbyła się z okazji 75. rocznicy wyzwolenia Ravensbrück i została zaprojektowana na podstawie pomysłu delegata i przy wsparciu dr Insy Eschebach, byłej dyrektor Memorial Ravensbrück. Ze względu na pandemię covid nie można było tej wystawy otworzyć w kwietniu 2020 roku, ale można teraz zobaczyć on line na stronie: https://youtu.be/bPEc0e-sU7M a także w Muzeum Policji w Pradze: www.muzeumPOLICIE.cz z inicjatywy Katariny Kockovej. Można je również oglądać online.
  • IRK jest jednym z sygnatariuszy spuścizny międzynarodowej społeczności byłych więźniów obozów koncentracyjnych za 2009 rok.
  • IRK jest współorganizatorem corocznych obchodów wyzwolenia w pomniku Ravensbrück. www.irk-cir.org