Prochy więźniarek z KL Ravensbrück będą odnalezione

27 i 28 lipca 2017 roku do Berlina przybyła delegacja przedstawicieli Biura Poszukiwań i Identyfikacji Instytutu Pamięci Narodowej z wicprezesem IPN prof. Krzysztofem Szwagrzykiem. Spotkanie, które dotyczyło polskich miejsc pamięci oraz upamiętnienia polskich ofiar II Wojny Światowej w Berlinie i jego okolicach, odbyło się w Ambasadzie RP w Berlinie. Sprawą najważniejszą było podjęcie decyzji przez IPN o rozpoczęciu poszukiwań prochów rozstrzelanych w Ravensbrück polskich kobiet. Na cmentarzu w Fürstenbergu, znajdują się prochy 39 z nich.  Kolejnym zadaniem będzie w przyszłości odnalezienie ok. 120 pozostałych urn z prochami Polek, a także odszukanie miejsca, w którym w 1942 roku przeprowadzano egzekucje na terenie  tzw. żwirowni  poza właściwym terenem obozu Ravensbrück. Rozpoczęte będzie również śledztwo w sprawie zamordowania w Sachsenhausen generała Grota Roweckiego. Jest również nadzieja na podjęcie próbnych poszukiwań w zbiorowym grobie U2 na cmentarzu Altglenicke w Berlinie, które mają umożliwić potwierdzenie o miejscach pochówku urn z prochami więźniów KL Sachsenhausen. Zapowiedziane zostały także działania pionu Edukacji IPN mające na celu przybliżenie tych wszystkich tematów młodzieży w Polsce.
Delegacja IPN odwiedziła m.in. więzienie Berlin – Plötzensee, w którym wykonano wyroki śmierci m.in. na ok. 250 Polakach oraz dawne obozy koncentracyjne w Sachsenhausen i Ravensbrück. Celem polskiej delegacji było przygotowanie gruntu do rozpoczęcia poszukiwań szczątków polskich ofiar niemieckiego ludobójstwa podczas II wojny światowej.
„ Przyjechaliśmy do Niemiec po to, żeby podjąć wreszcie prace, których nigdy państwo polskie w Niemczech nie podejmowało. Nigdy nie prowadziliśmy żadnych prac naukowych, a tym bardziej poszukiwawczych, na terenie państwa niemieckiego. Tymczasem biorąc pod uwagę skalę terroru niemieckiego i liczbę ofiar zbrodni niemieckich, których szczątki są na terenie państwa niemieckiego, jest to ogromne wyzwanie .
Na razie ze względu na dobro sprawy i na to, że jesteśmy na początkowym etapie poszukiwań, bliższych szczegółów nie będziemy ujawniali. Zapewniam jednak, że IPN podejmie jeszcze w tym roku działania, które będą zmierzały do tego, że na terenie Niemiec szczątki Polaków pomordowanych przez Niemców będą poszukiwane“ – powiedział Polskiej Agencji Prasowej profesor Krzysztof Szwagrzyk .
Polska Misja Katolicka w Berlinie ma ogromne zasługi w działalności na rzecz historycznej prawdy o zbrodniach dokonywanych przez Niemców na Polakach w czasie II Wojny Światowej, w tym na  kobietach i dzieciach w KL Ravensbrück.

Miejmy nadzieję, że uda się zrealizować te wszystkie ogromnie ważne dla naszego Narodu projekty.

Informacje te przekazał Pan Paweł Woźniak z Polskiej Misji Katolickiej w Berlinie.