Film o Johanne Langefeld komendantce w KL Ravensbrück i innych niemieckich obozach koncentracyjnych

Film jest m. innymi oparty na wywiadach przeprowadzonych z byłymi więźniarkami: Joanną Penson, Wandą Rosiewicz, Stanisławą Śledziejowską-Osiczko oraz Judith Buber-Agassi córką Margarete Buber-Neumann niemieckiej więźniarki z Ravensbrück, byłej komunistki, która jako więźniarka funkcyjna pracowała w biurze Johanny Langefeld.
Więcej informacji w nocie prasowej.

Nota prasowa/Press Release

 Premiera filmu „Przypadek Johanny Langefeld” w Niemczech.

 17 stycznia premierą w Furstenbergu oraz 19 stycznia w Bundesplatzkino w Berlinie rozpoczną się pokazy filmu w kinach studyjnych w Niemczech. W styczniu film będzie można też zobaczyć na Peloponnisos International Documentary Festival. W 2019 roku „Przypadek Johanny Langefeld” obejrzała publiczność kilkunastu międzynarodowych festiwali w Niemczach, Bułgarii, Albanii, Białorusi, USA i Hiszpanii. Film został uznany za najlepszy zagraniczny film dokumentalny na festiwalach RIFFA 2019 w Kanadzie i Aegean Docs w Grecji. „Przypadek” otrzymał też nagrodę Grand Prix – Golden Teeth of Camera 2019 dla najlepszego dokumentu na 31.Festiwalu Polskich Filmów w Ameryce (Chicago) oraz Nagrodę Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego na XXV Festiwalu Form Dokumentalnych NURT w Kielcach.

Film określany jako thriller dokumentalny opowiada mało znaną historię komendantki kobiecych obozów koncentracyjnych, SS Oberaufseherin Johanny Langefeld, która w grudniu 1946 roku uciekła z więzienia Montelupich w Krakowie.

Historia Johanny Langefeld, to jedyny udokumentowany przypadek z II wojny światowej, gdy komendantka obozu koncentracyjnego została uratowana od kary śmierci przez swoje byłe więźniarki. To jeden z pierwszych filmów dokumentalnych poświęconych dramatycznym wydarzeniom z okresu II wojny światowej zrealizowany w polsko-niemieckiej reżyserii. „Przypadek Johanny Langefeld” to opowieść o wojnie z rzadko prezentowanej perspektywy kobiet.

Autorzy filmu dotarli do niepublikowanych dotąd materiałów archiwalnych i filmowych. Polsko-niemieckie filmowe śledztwo opiera się głównie na zeznaniach ostatnich świadków; byłych więźniarek kobiecych obozów koncentracyjnych w Ravensbruck i Auschwitz.

Film można będzie obejrzeć w dniu 25 stycznia w Kinie Iluzjon w ramach pokazów filmów kandydujących do nagród Polskiej Akademii Orły

Producentem filmu jest Jan Kaczmarski (Arkadia Film). Film powstał w koprodukcji z Rohde Dahl Filmproduktion z Berlina przy wsparciu polskich i niemieckich instytucji filmowych.

TRAILER filmu na Vimeo: https://vimeo.com/359134847
Tytuł: Przypadek Johanny Langefeld
 Czas: 91 min

REŻYSERIA: Władysław Jurkow, Gerburg Rohde-Dahl
PRODUKCJA: Arkadia Film (Warszawa)
KOPRODUKCJA: Rohde-Dahl Filmproduktion (Berlin)
Rundfunk Berlin-Brandenburg (rbb), Mitteldeutscher Rundfunk (MDR),
Krakowskie Biuro Festiwalowe
Wsparcie finansowe: Polski Instytut Sztuki Filmowej, Medienboard Berlin-Brandenburg, Eurimages, Kreatywna Europa, Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej, Regionalny Fundusz Filmowy w Krakowie
Dystrybucja międzynarodowa filmu: New Docs, Berlin
Dystrybucja festiwalowa: LOGTV, NY