Konferencja: Religijność w nazistowskich obozach koncentracyjnych i innych miejscach zatrzymania”

W dniach 28 i 29 czerwca 2019 r. w Memorial Ravensbrück (Miejsce Pamięci i Przestrogi Ravensbrück) odbędzie się konferencja „Religijność w nazistowskich obozach.
Postrzeganie i ocena działalności religijnej więźniów w narodowo-socjalistycznych obozach koncentracyjnych charakteryzuje się swoistą ambiwalencją. Z jednej strony są mało doceniane. Z drugiej strony życie religijne w obozach koncentracyjnych wydaje się być idealizowane i uznawane jako podkategoria oporu. Celem konferencji jest przedstawinie jak makabryczna rzeczywistość obozów koncentracyjnych kształtowała i zmieniała działanie religijne. Ma przyczynić się do bardziej zróżnicowanego spojrzenia na ten temat. Jednocześnie ma wskazać na konieczność poszerzenia spektrum tematów badawczych.
Tematem konferencji jest różnorodność kultur wyznaniowych w obozach i ośrodkach detencyjnych, cechy narodowe i aspekty religijne związane z płcią. Dotyczy organizowania świąt żydowskich i chrześcijańskich, przy braku przedmiotów liturgicznych i pism kanonicznych, uwięzionych pastorów i kapłanów oraz historii prześladowań politycznych chrześcijańskich kobiet i mężczyzn w ramach narodowego socjalizmu.
Program konferencji w załączniku.

Uczestnictwo jest bezpłatne, wymagana jest rejestracja pod adresem: sprute@ravensbrueck.de
Termin rejestracji upływa 15.06.2019.
Aby zarezerwować nocleg, polecamy uczestnikom schronisko młodzieżowe Ravensbrück (Tel 033093-60590 lub jh-ravensbrueck@jugendherberge.de) lub za pośrednictwem informacji turystycznej.

 

fotografia : wikipedia.pl