Nagrody „Kustosz Pamięci Narodowej” 2019

Dnia 28 maja 2019 roku, w Warszawie, na Zamku Królewskim wręczono nagrody „Kustosz Pamięci Narodowej”. W 18. edycji nagrody, która jest przyznawana za upamiętnienie historii narodu polskiego z lat 1939-1989, laureatami są: pośmiertnie nagrodzony Ryszard Kaczorowski, ostatni prezydent RP na uchodźstwie, Wanda Półtawska, doktor nauk medycznych, więźniarka niemieckiego obozu koncentracyjnego w Ravensbrück, przyjaciółka Jana Pawła II, Janusz Horoszkiewicz, propagator pamięci o ofiarach zbrodni wołyńskiej, Marek Strok, autor publikacji o Powstaniu Warszawskim oraz Polskie Towarzystwo Opieki nad Grobami Wojskowymi we Lwowie. Nagrody wręczał prezes IPN Jarosław Szarek.
Pan dr Wanda Półtawska w swoim przemówieniu po wręczeniu Jej nagrody powiedziała ważne słowa: „… Być Polakiem to jest mieć korzenie, które łączą Cię z wieloma wspaniałymi ludźmi, Polkami i Polakami, którzy wiedzieli co oznacza Bóg, Honor i Ojczyzna..”
Przemówienie dr Wandy Półtawskiej można wysłuchać:

Szanowna Pani Doktor, gratulujemy nagrody i jesteśmy pełni podziwu dla Pani niezłomnej postawy, walki o prawdę i wartości.
Więcej informacji na:
https://polskieradio24.pl/5/1222/Artykul/2316399,Na-Zamku-Krolewskim-w-Warszawie-wreczono-nagrody-IPN-Kustosz-Pamieci-Narodowej
https://niezalezna.pl/273529-wreczono-nagrody-kustosz-pamieci-narodowej-wsrod-laureatow-wanda-poltawska-i-sp-ryszard-kaczorowski
https://www.rp.pl/Historia/190529254-Kaczorowski-wsrod-laureatow-nagrody-Kustosz-Pamieci-Narodowej.html

Zdjęcia: Elżbieta Kuta