„Jestem sam w nocy”

Ravensbrück.„Jestem sam w nocy”.Budowa cel w obozie koncentracyjnym Ravensbrück w osobistych zeznaniach (1939-1945)Czytanie partycypacyjne online.

Szanowni Państwo,

Drodzy przyjaciele Miejsca Pamięci Ravensbrück,

Serdecznie zapraszamy na nasze wydarzenie z okazji Dnia Pamięci Ofiar Nazizmu w dniu 27 stycznia 2022 roku. W Ravensbrück utrwaliła się tradycja, że ​​przyjaciele miejsca pamięci spotykają się na wspólnym czytaniu. W nowym roku zapraszamy po raz drugi do „cyfrowego pokoju” do czytania na platformie wideo Zoom. To szczególne czytanie dedykujemy wspomnieniom i świadectwom więźniarek i ocalałych z więzienia kobiecego obozu koncentracyjnego Ravensbrück.

Budynek więzienny, zwany od czasów obozu „budowlą cel” lub „bunkrem”, pierwotnie miał powstać przy wejściu do tzw. obozu ochronnego. Ten projekt budowlany został prawdopodobnie porzucony przez SS ze względu na rosnącą liczbę więźniów. Od października 1939 wzniesiono budynek z 78 celami. Nie wiadomo, ile kobiet i mężczyzn było tam więzionych w latach, które nastąpiły aż do wyzwolenia. W lekturach śledzimy ich wspomnienia: Kto był tu uwięziony? Jakie były ich warunki przetrzymywania? Jak mogli przetrwać „same w nocy”, jak pisała Geneviève de Gaulle-Anthonioz? Czytanie odbywa się w języku niemieckim z krótkimi sekwencjami po francusku, holendersku, polsku i angielsku.

 

Będziemy szczęśliwi, jeśli zechcecie ponownie lub po raz pierwszy wziąć udział w czytaniu. Prosimy o przekazanie swojego uczestnictwa do 3 stycznia 2022 r. (na adres: bettwieser@stiftung-bg.email), abyśmy mogli wysłać tekst. Aby aktywnie uczestniczyć, potrzebny jest komputer PC, laptop, tablet lub smartfon z możliwie stabilnym połączeniem internetowym, kamerą i mikrofonem.

Biorąc udział, wyrażasz zgodę na transmisję na żywo z czytania w YouTube.

Z poważaniem,
Ingrid Bettwies