Alicja Kubecka z d. Protasiewicz 1923-2022

…”jeszcze z drzew nie opady wszystkie liście, dopiero zaczynają zmieniać barwy, jeszcze pierwsze przymrozki nie zniszczyły kwiatów, jeszcze zdążyła spojrzeć i pożegnać się z jesiennym polskim pejzażem….?

Alicja Kubecka zmarła 2 października 2022 roku w wieku 99 lat. Miała długie życie. Żegnało Ją kilka pokoleń – II, III, i IV – była kochającą matką babcią i prababcią.

Urodziła się w Warszawie i była wychowywała w inteligenckiej rodzinie. Ojciec był urzędnikiem państwowym, matka gospodynią domową. Po wybuchu wojny uczęszczała do Liceum im. Jana Kochanowskiego w Warszawie. Ojciec zginął podczas Powstania Warszawskiego w 1944 roku. Ona 2 września 1944 została przez Niemców zabrana ze Starówki i przetransportowana do obozu przejściowego w Pruszkowie, skąd trafiła do obozu Gross-Rosen, a następnie do Ravensbrück. Początkowo pracowała w ogrodzie obozowym, po miesiącu trafiła do komanda Genshagen w Ludwigswende, do fabryki Mercedesa (Daimler-Benz), gdzie pracowała przy naprawie silników samolotowych. Przeżyła „marsz śmierci”, została  wyzwolona  2 maja 1945 przez Amerykanów w Parchim. We wrześniu 1945 wróciła do rodzinnej Warszawy gdzie zamieszkała z matką i siostrami. Pracowała w polskiej firmie telekomunikacyjnej (jako telefonistka).   Była wolontariuszką w różnych stowarzyszeniach więźniarskich oraz w Maximilian-Kolbe-Werk. Jako świadek relacjonowała swój pobyt w więzieniu w Polsce i w obozach w Niemczech i przekazywała te wspomnienia i doświadczenia młodzieży.

14 kwietnia 2016 r. Prezydent Federalny Joachim Gauck odznaczył  Alicję Kubecką Niemieckim Krzyżem Zasługi z szarfą za aktywną działalność na rzecz pojednania polsko-niemieckiego.

Pogrzeb Alicji Kubeckiej odbył się 11 października 2022 r. Nabożeństwo żałobne zostało odprawione w kościele św. Marii Magdaleny na Wawrzyszewie (Bielany). Spoczęła w rodzinnym grobie na miejscowym cmentarzu.

Rodzinie zmarłej składamy kondolencje z powodu śmierci ukochanej Matki, Babci i Prababci. Echo ich głosów nie zamilknie, bo wspomnienia Alicji Kubeckiej zostały nagrane:

https://www.youtube.com/watch?v=rEtd2LIs7t0

https://patronite.pl/post/9103/wspomnienie-wiezniarki-ravensbruck-alicji-kubeckiej

Informacje na podstawie: https://www.archiwum.instytutpileckiego.pl/dlibra/publication/8104/edition/7967?language=pl

https://www.maximilian-kolbe-werk.de/unsere-arbeit/erinnern/dokumentation-von-lebenszeugnissen/kubecka-alicja/

Opracowała Elżbieta Kuta