Wystawa: Wymyślając miasta na nowo. Helena Kurcyusz-architektka i urbanistka

Miejsce: Muzeum Narodowe w Szczecinie – Muzeum Historii Szczecina, ul. Księcia Mściwoja II 8
Czas trwania: 29.06 2022–28.05.2023
kurator: dr Anna Lew-Machniak
Organizator: Muzeum Narodowe w Szczecinie
Partner: Szczeciński oddział Stowarzyszenia Architektów Polskich, Archiwum Państwowe w Szczeciniehttps://muzeum.szczecin.pl/wystawy/czasowe/1640-wymyslajac-miasta-na-nowo-helena-kurcyusz-architektka-i-urbanistka.html

Helena Kurcyusz (1914–1999), polska architektka urbanistka, absolwentka Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej, malarka, poetka, autorka wojennych wspomnień, animatorka kultury w powojennym Szczecinie, więźniarka niemieckich obozów koncentracyjnych, świadek koronny (1975–1981) w procesie załogi SS Majdanka.

W czasie okupacji niemieckiej, brała udział w obronie Warszawy, działała w konspiracji (Związek Walki Zbrojnej, Armia Krajowa). Aresztowana w 1942 r. przez gestapo, więziona przy alei Szucha i na Pawiaku, więźniarka niemieckich obozów koncentracyjnych – Majdanek, Ravensbrück, Neubrandenburg, gdzie doczekała wyzwolenia. Po zakończeniu wojny osiedliła się w Szczecinie i podjęła pracę jako współorganizatorka służby budowlanej na terenie miasta. Od 1946 r. do 1960 r. była  Głównym Urbanistą Województwa Szczecińskiego. W późniejszym okresie pracowała w Wojewódzkiej Pracowni Urbanistycznej. Była również współorganizatorką Wydziału Architektury w Szkole Inżynierskiej w Szczecinie. Aktywnie działała w szczecińskim oddziale Stowarzyszenia Architektów Polskich (SARP) oraz Towarzystwa Urbanistów Polskich (TUP).

Zmarła 21 stycznia 1999 r. w Szczecinie. Została pochowana na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie w rodzinnym grobowcu.