Uroczystości upamiętnienia 80. rocznicy pierwszego transportu więźniów z Tarnowa do KL Auschwitz

13 i 14 czerwca w Tarnowie,  Auschwitz i innych miastach w Polsce odbędą się uroczystości upamiętnienia 80. rocznicy pierwszego transportu więźniów z Tarnowa do KL Auschwitz.

W Tarnowie uroczystości są organizowane przez TONO Tarnów i władze miasta przy współpracy ze Społecznym Komitetem Obchodów 14 czerwca. Przedstawiciele stowarzyszenia będą uczestniczyć w uroczystościach w Tarnowie, w Wodzisławiu Śląskim  i Auschwitz.

13 czerwca w Tarnowie:

17:00 –  uroczystość pod Pomnikiem Pierwszego Transportu  – złożenie kwiatów,    18:00 – Msza Święta w bazylice katedralnej  w intencji więźniów I transportu w godzinie 80. rocznicy ich wyjścia z więzienia i przemarszu do rytualnej łaźni (mykwy)

14 czerwca w Wodzisławiu Śląskim i w Auschwtz:

13.00 Msza Święta. w Wodzisławiu Śląskim za ofiary KL Auschwitz, następnie  upamiętnienie ofiar marszu śmierci do Wodzisława Śląskiego  przed pomnikiem, zbiorową mogiłą ofiar – złożenie kwiatów.

17:10  Arkadiusz Szlachetko odda hołd pomordowanym  pod Ścianą Śmierci na terenie Auschwitz – złożenie kwiatów.

Przypominamy: 728 więźniów z tarnowskiego więzienia doprowadzono do mykwy (rytualna łaźnia) gdzie spędzili wieczór i noc z 13 na 14 czerwca 1940 r. Wśród nich byli żołnierze kampanii wrześniowej, członkowie podziemnych organizacji niepodległościowych, gimnazjaliści i studenci, grupa Polaków wyznania mojżeszowego. Z budynku łaźni więźniów przepędzono w dniu 14 czerwca 1940 r. na dworzec kolejowy w Tarnowie, a dalej wagonami towarowymi dowieziono Ich do stacji Oświęcim. Wojnę przeżyło jedynie 298 spośród tych 728.

Z Tarnowa wyruszały też transporty kobiet do KL Ravensbrück  – 12 września 1940 i 1941 roku.

Elżbieta Kuta

fotografia: https://www.it.tarnow.pl/wydarzenie/obchody-80-rocznicy-pierwszego-transportu-do-kl-auschwitz/