PAMIĘTAMY – 80. ROCZNICA PIERWSZEGO TRANSPORTU WIĘŹNIÓW Z TARNOWA DO KL AUSCHWITZ

Udział Stowarzyszenia „Rodzina Ravensbrück” w uroczystościach 13 i 14 czerwca 2020
Tarnów – Bielsko-Biała – Wodzisław Śląski – KL Auschwitz

Tarnów

W sobotę 13. czerwca o godz. 17 w Tarnowie na placu Bohaterów Getta, przy Pomniku I Transportu, który znajduje się naprzeciw dawnej rytualnej łaźni żydowskiej (mykwy), rozpoczęły się  uroczystości upamiętnienia pierwszego transportu 728 więźniów z tarnowskiego więzienia do tworzonego KL Auschwitz. Ten transport dał początek największemu obozowi zagłady, był początkiem tragedii milionów ludzi. Przemówiła Barbara Wojnarowska-Gautier, była więźniarka KL Auschwitz, która jako 3,5 letnie dziecko dostała się do obozu, Roman Ciepiela, prezydent miasta Tarnowa, przedstawiciele Społecznego Komitetu 14 czerwca, uczestniczyli  przedstawiciele Stowarzyszeń, uczniowie tarnowskich szkół, mieszkańcy Tarnowa, Tarnowska Konfederacja Motocyklistów WATAHA.

Złożone zostały kwiaty pod pomnikiem, zapalone znicze pamięci, pochód przeszedł ulicami Tarnowa, po których 80 lat temu pędzeni byli więźniowie: z placu Bohaterów Getta – ulicą Wałową – ulicą Krakowską – na dworzec kolejowy. Dzisiaj na dworcu znajduje się obelisk z nazwiskami wszystkich więźniów I transportu, tam też złożono kwiaty i zapalono znicze.

W katedrze tarnowskiej odprawiona została msza św. w intencji tych, którzy do obozu zagłady z Tarnowa wyruszyli, tylko niektórzy wrócili.

Na placu Bohaterów Getta znajduje się budka telefoniczna, na jej ścianach nazwiska wszystkich więźniów z I transportu i ich numery obozowe – po wykręceniu numeru można odsłuchać historię więźnia lub nawet wysłuchać jego relacji.

Tarnów godnie uczcił 80. rocznicę I transportu więźniów do KL Auschwitz: https://tarnow.gosc.pl/gal/pokaz/6359234.Tarnow-Obchody-14-czerwca/75#gt

Elżbieta Kuta

Bielsko-Biała

14 czerwca, by uczcić 80. rocznicę I transportu więźniów do Auschwitz także w Bielsku-Białej wraz z przedstawicielami Oddziału IPN w Katowicach oraz władz miejskich i wojewódzkich, a także harcerzy złożyłem kwiaty przy pomniku poświęconym mieszkańcom Podbeskidzia więzionym, zamęczonym i zamordowanym w KL Auschwitz oraz innych niemieckich nazistowskich obozach koncentracyjnych i więzieniach. https://www.katowice.uw.gov.pl/aktualnosci/80-rocznica-pierwszego-transportu-wiezniow-do-niemieckiego-obozu-koncentracyjnego-kl-auschwitz

Pomnik w Bielski Białej: https://katowice.ipn.gov.pl/pl3/aktualnosci/100938,Miejsca-upamietniajace-ofiary-niemieckich-nazistowskich-obozow-koncentracyjnych-.html

Andrzej Sikora

Wodzisław Śląski – KL Auschwitz

14 czerwca, w dniu pamięci o Polskich Ofiarach niemieckich nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady uczestniczyłem we mszy św. w Wodzisławiu Śląskim za ofiary KL Auschwitz. Wspólnie z bliskimi Ofiar Obozów Koncentracyjnych oddaliśmy hołd Ofiarom marszu śmierci na cmentarzu gdzie znajduje się mogiła jednego więźnia którego tożsamość nie jest znana a także przy zbiorowej mogile 44 Ofiar marszu śmierci.  Cała uroczystość została zorganizowana z inicjatywy Pana Andrzeja Prokopa, syna więźnia KL Auschwitz który od wielu lat zabiega o pamięć i godne upamiętnienie Polskich Ofiar Obozów Koncentracyjnych.

Następnie udałem się do Oświęcimia gdzie w ciszy i skupieniu z biało-czerwona wiązanką kwiatów, po przejściu przez bramę „Arbeit macht Frei”, przemierzałem przez teren byłego Obozu Koncentracyjnego Auschwitz pomiędzy blokami, placem apelowym aż pod blok 11 w którym w ogromnych męczarniach mordowano tysiące niewinnych istnień ludzkich. Punktem kulminacyjnym było przejście pod ścianę śmierci gdzie oddałem hołd wszystkim Ofiarom i w dowód pamięci złożyłem wiązankę w imieniu stowarzyszenia „Rodzin Ravensbrück”.

Arkadiusz Szlachetko

Relacja z uroczystości 14.06.2020 w Auschwitz: https://jwfotowideo.wordpress.com/2020/06/15/w-kl-auschwitz-14-czerwca-2020/

Tarnów

Bielsko-Biała


Wodzisław Śląski