Wigilia i Boże Narodzenie w obozie koncentracyjnym w Ravensbrück

Zbliża się Boże Narodzenie i czas wspomnień dawnych Wigilii i Świątecznych Dni w rodzinnych domach, ale też czas przypomnieć o Bożym Narodzeniu, o Wigiliach w KL Ravensbrück.

Kilka tygodni temu, Arkadiusz Szlachetko wspomniał, że powinniśmy przypomnieć o Świętach w w tym obozie. I tak zaczęła się współpraca z Andrzejem Rogiem, reżyserem, aktorem krakowskich teatrów, który co roku od wielu lat przygotowuje koncert Siła Miłości na podstawie poezji więźniarek. Sięgnęliśmy do tekstu misterium bożonarodzeniowego „Noc Wigilijna” autorstwa Zofii Pociłowskiej, napisanego i odegranego na role w obozie.
Zapraszam Państwa do wysłuchania audycji o Bożym Narodzeniu, Wigilii w KL Ravensbrück i fragmentów tego misterium.

W piątek 18.12. w Radiu Kraków w cyklu „Wieczorny gość Marzeny Florkowskiej” wyemitowana zostanie audycja pt. „Noc Wigilijna”, której tematem będzie Wigilia i Boże Narodzenie w obozie koncentracyjnym w Ravensbrück. Gośćmi Marzeny Florkowskiej będą dr Wanda Półtawska, była więźniarka obozu w Ravensbrück, prof. Elżbieta Kuta, prezes Stowarzyszenia „Rodzina Więźniarek Niemieckiego Obozu Koncentracyjnego Ravensbrück”, córka jednej z więźniarek Jadwigi Kuta, Aleksandra Kann-Bogomilska, córka Zofii Pociłowskiej-Kann, autorki wystawianej w Ravensbrück „Nocy Wigilijnej”. Usłyszymy fragmenty tekstu „Nocy Wigilijnej” w wykonaniu: Matka – Ewa Romaniak
Pielgrzym – Paweł Kumięga, Geniusz – Andrzej Róg, skrzypce – Adam Prucnal.
Początek audycji – godz. 22.00 po serwisie informacyjnym. Audycji można słuchać także poprzez stronę internetową : Radio Kraków naciskając żółty przycisk SŁUCHAJ RADIA KRAKÓW i dalej wybierając przycisk Kraków.
Spektakl będzie dostępny na stronie naszego Stowarzyszenia (link aktualności) i „Prawy Brzeg”.

Elżbieta Kuta