Alicja Gawlikowska-Świerczyńska 1921-2020

Z wielkim smutkiem i bólem przekazuję informację o śmierci Pani Alicji Gawlikowskiej-Świerczyńskiej, byłej więźniarki KL Ravensbrück, która zmarła 30 listopada 2020 roku w Warszawie w wieku 99 lat.
Alicja Gawlikowska-Świerczyńska urodziła się w 1921 roku w Warszawie. Życie miała ciężkie. Wcześnie została sierotą, kiedy miała 12 lat zmarła Jej matka, ojciec kiedy była 16-letnią dziewczyną. W czasie II wojny światowej działała w konspiracji. Miała wtedy 18 lat. Za działalność przeciwko okupantowi została aresztowana przez gestapo i uwięziona na Pawiaku w Warszawie skąd transportem warszawskim 23.IX. 1941 roku została wywieziona do niemieckiego obozu koncentracyjnego dla kobiet Ravensbrück (nr obozowy7805) gdzie była więziona do ewakuacji obozu, do kwietnia 1945 r. Po wojnie została lekarką: pulmonologiem i anestezjologiem.
Swoje wspomnienia opowiedziała w wywiadzie rzeka przeprowadzonym przez Dariusza Zborka opublikowanym w książce „Czesałam ciepłe króliki” (wyd. Czarne, 2014). Książka została przetłumaczona na j. niemiecki pod zmienionym tytułem: „Ich habe nie eine Heldin aus mir gemacht: Alicja Gawlikowska-Swierczynska im Gespräch mit Dariusz Zaborek” (Metropol Verlag, 2017).

Odchodzą Świadkowie wojennych czasów, więźniowie niemieckich obozów koncentracyjnych ale Ich głosy, wspomnienia zostały zapisane i można odsłuchiwać kiedy Ich już nie będzie.
Wywiady z Alicją Gawlikowską-Świerczyńską:
https://www.youtube.com/watch?v=fOqzSdMWdVg
https://www.youtube.com/watch?v=h8g_W3V9U_c

Coraz więcej pustych okien, skreślanych adresów i numerów telefonów…..

A kiedy nadchodzi czas rozstania chociaż wiemy, że tak musi być i że tak się stanie nie możemy się z tym pogodzić….”Ale głosy Ich nigdy nie zamilkną” bo będziemy pamiętać i tą pamięć przekazywać dalej, następnym pokoleniom.

Rodzinie Zmarłej składamy z głębi serca płynące kondolencje.

Pogrzeb odbędzie się na wiosnę, kiedy będzie mogła uczestniczyć rodzina Zmarłej mieszkająca
za granicą.

Zdjęcie Alicji Gawlikowskiej-Świerczyńskiej: https://www.tygodnikpowszechny.pl/po-jasnej-stronie-zycia-23866

W imieniu Zarządu, Elżbieta Kuta
—————-
Stowarzyszenie
„Rodzina Więźniarek Niemieckiego Obozu Koncentracyjnego Ravensbrück”
31-450 Kraków
ul. Seniorów Lotnictwa 10/19
e-mail: kontakt@rodzinaravensbruck
kuta_elzbieta@o2.pl
Tel.: 600063366

Strona główna