Konkurs „Polskie więźniarki w Ravensbrück”

Uroczyste podsumowanie
VI Ogólnopolskiego Konkursu Historyczno-Literackiego
„Polskie więźniarki w Ravensbrück”.
15 września 2017 r. w Auli bł. Jakuba Strzemię przy ulicy Franciszkańskiej 4 w Krakowie odbyło się podsumowanie VI Ogólnopolskiego Konkursu Historyczno-Literackiego „Polskie więźniarki w Ravensbrück” pod patronatem Pani dr Wandy Półtawskiej i pod hasłem:
„Ocalały nie po to aby żyć, ale by dać świadectwo”.
W uroczystości udział wzięli goście honorowi: Pani dr Wanda Półtawska, Pani Kamila Sycz, więźniarka KL Ravensbrück, Pani Barbara Oratowska, kierownik Muzeum pod Zegarem w Lublinie.

Uroczystości rozpoczęły się mszą św. w bazylice św. Franciszka z Asyżu odprawioną w intencji kobiet więzionych w Ravensbrück, po mszy św. dalsze części programu uroczystości miały miejsce w  Auli bł. Jakuba Strzemię gdzie młodzież przedstawiła fragmenty wierszy we wzruszającej interpretacji oraz wręczono nagrody laureatom. Na zakończenie wykład wygłosiła dr Wanda Półtawska.

Celem konkursu jest kształtowanie świadomości narodowej młodzieży, zachęcanie do podejmowania samodzielnych poszukiwań badawczych oraz wnikania w istotę procesów historycznych. Nagrodami w konkursie są wycieczki do byłego obozu zagłady w Ravensbrück, nagrody książkowe oraz rzeczowe.

Konkurs został organizowany przez Zespół Szkół w Pińczycach pod kierunkiem Pani Dyrektor mgr Joanny Sularz przy wsparciu Międzypowiatowego Banku Spółdzielczego w Myszkowie oraz Gminy i Miasta Koziegłowy. W konkursie wzięli udział uczniowie klas I – III Gimnazjum oraz klas I – III szkół ponadgimnazjalnych z całej Polski.