Wernisaż wystawy Arkadiusza Szlachetki

Wernisaż wystawy Arkadiusza Szlachetki „Dzielne Kobiety z Neubrandenburga” w IPN – Przystanek Historia – w Krakowie na ul. Dunajewskiego 8.
15 marca 2018 roku odbył się wernisaż wystawy autorstwa Arkadiusza Szlachetki pt. „Dzielne Kobiety z Neubrandenburga”, którego organizatorami było Stowarzyszenie „Rodzina Więźniarek Niemieckiego Obozu Koncentracyjnego Ravensbrück” oraz Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie.

Wystawa dotyczy nieznanej do 2017 roku historii kobiet, wywiezionych z okupowanej przez Niemców Polski do niemieckiego obozu koncentracyjnego Ravensbrück znajdującego się na terenie III Rzeszy, które zostały przeniesione do podobozu w Neubrandenburgu, gdzie były zmuszane do ciężkiej, niewolniczej pracy w fabryce zbrojeniowej berlińskiego przedsiębiorcy Curta Hebera. Wiele kobiet zmarło z wycieńczenia, z powodu chorób. Ciała zmarłych przed 4 grudnia 1944 roku Niemcy wywozili do KL Ravensbrück, gdzie były palone w krematorium, a prochy wysypywane do pobliskiego jeziora Schwedt. Zwłoki kobiet zmarłych między 4 grudnia 1944 a 25 kwietnia 1945 roku zakopywano na polu przy cmentarzu w Neubrandenburgu. Do niedawna była to bezimienna mogiła. Dzięki usilnym poszukiwaniom śladów swojej prababci, Marii Ratajczak, Arkadiusz Szlachetko, autor wystawy, w 2017 roku dotarł do dokumentu z nazwiskami kobiet – ręcznie spisane przez więźniarkę Irenę Pfitzner nazwiska ponad 100 kobiet różnych narodowości. Wśród 43 Polek, było nazwisko prababci Arkadiusza Szlachetki – Marii Ratajczak, która zmarła 14 kwietnia 1945 roku w Neubrandenburgu. Po ponad 70 latach Pani Halina Wożgin, córka Marii Ratajczak i Jej prawnuk mogli pomodlić się, złożyć kwiaty, zapalić znicze na Jej mogile. Niezwykle wzruszająca historia świadcząca o tym, że nie należy tracić nadziei na odnalezienie śladów bliskich osób.

W wernisażu wystawy uczestniczyły rodziny Pani Marii Ratajczak i Hanny Walczuk, więźniarek z Neubrandenburga, byłe więźniarki KL Ravensbrück dr Wanda Półtawska, Kamilla Janowicz-Sycz, Irena Markiewicz, Maria Ludwicka-Falniowska, rodziny więźniarek, które z powodów zdrowotnych nie mogły być obecne, licznie przybyła młodzież szkolna, przedstawiciele stowarzyszeń, liczni goście i przedstawiciele mediów.

Podczas wernisażu głos zabierali m.in. dyrektor Oddziału IPN w Krakowie, dr hab. Filip Musiał i prezes Stowarzyszenia „Rodzina Więźniarek Niemieckiego Obozu Koncentracyjnego Ravensbrück”,  prof. dr hab. Elżbieta Kuta, Arkadiusz Szlachetko opowiedział o historii odkrycia listy z nazwiskami więźniarek  zmarłych w Neubrandenburgu, Julian Lisowski, wnuk Hanny Walczuk, żyjącej więźniarki z Neubrandenburga o jej losach. Jednym z głównych punktów programu było przejmujące wystąpienie dr Wandy Półtawskiej, byłej więźniarki KL Ravensbrück, lekarki, wykładowcy akademickiej, przyjaciółki papieża Jana Pawła II, Damy Orderu Orła Białego.

Przemówienia podobnie jak galerie zdjęć są dostępne m.in.:

https://krakow.ipn.gov.pl/pl4/aktualnosci/48655,Wernisaz-wystawy-Dzielne-Kobiety-z-Neubrandenburga-Spotkanie-z-wiezniarkami-KL-R.html

http://www.radiokrakow.pl/kultura/kobiety-z-podobozu-kl-ravensbrueck-po-ponad-70-latach-odzyskaly-swoja-tozsamosc-wystawa-ipn-w-krakowie/

https://wkrakowie2018.wordpress.com/2018/03/15/dzielne-kobiety-z-neubrandenburga/

https://www.youtube.com/watch?v=3oNirBapxjM&t=611s

http://www.blogmedia24.pl/node/79705

https://krakow.ipn.gov.pl/pl4/fotorelacje/48901,Wernisaz-wystawy-Arkadiusza-Szlachetki-Dzielne-Kobiety-z-Neubrandenburga-Przysta.html