Obchody 73. rocznicy wyzwolenia KL Ravensbrück

Minęło 73 lata od ewakuacji KL Ravensbrück w kwietniu 1945 roku.
Obchody 73. rocznicy wyzwolenia KL Ravensbrück – Ocalić od zapomnienia 21-22 kwietnia 2018.
Każdego roku, z końcem kwietnia przypada rocznica wyzwolenia byłego niemieckiego obozu koncentracyjnego dla kobiet Ravensbrück. Tutaj więziono ponad 130 tysięcy kobiet różnych narodowości, wśród nich ok. 40 tysięcy Polek – kobiet, dziewcząt i dzieci, więźniarek politycznych. W tym roku grupa z Polski na obchodach była liczna. Przybyło ok. 10 byłych więźniarek KL Ravensbrück, grupy młodzieży z Polski w ramach programu VII edycji Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjnego „O tym nie można zapomnieć – spotkania z kobietami, które przeszły piekło obozów i łagrów“ realizowanego przez Biuro Edukacji Publicznej IPN.
W tegorocznych uroczystościach Rzeczpospolitą Polską reprezentowała Pierwsza Dama, Pani Agata Kornhauser-Duda, żona Prezydenta RP, Jarosław Sellin, Wiceminister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Jan Józef Kasprzyk, szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych. Ambasadę Rzeczypospolitej Polskiej w Berlinie reprezentowali jej przedstawiciele.
Na zaproszenie Polskiej Misji Katolickiej w Berlinie w uroczystościach też uczestniczyły grupy ze Szczecina m.in. siostry zakonne i klerycy szczecińskiego seminarium duchownego, przedstawiciele Gwardii Narodowej i młodzież szkolna, siostry zakonne ze Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi z Warszawy. Siostry z tego z gromadzenia też były więzione w tym obozie, wszystkie przeżyły obozowy koszmar. Z Berlina przybyli wierni z Polskiej Misji Katolickiej, młodzież z polonijnej drużyny piłkarskiej FC Polonia Berlin.

O godz. 10.00, w czasie oficjalnych obchodów 73. rocznicy wyzwolenia KL Ravensbrück, przemówiła Rosjanka, która jako kilkuletnia dziewczynka więziona była obozie. Świadectwo odwagi i męczeństwa Więźniarek uczciła Pierwsza Dama, Pani Agata Kornhauser-Duda, żona Prezydenta RP.
Obozową modlitwę „Ojcze nasz” poprowadziła jedna z obecnych więźniarek.
O godz. 12.30, na terenie obozu odprawiona została uroczysta Msza św. koncelebrowana pod przewodnictwem J.E. ks. bp. Henryka Wejmana, biskupa pomocniczego Szczecińsko- Kamieńskiego, w intencji zamordowanych i zmarłych więźniarek tego obozu. Koncelebrował mszę Biskup Senior, ks. bp Bronisław Dembowski, ks. proboszcz i dziekan Dekanatu Fürstenberg, kapłani z Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej, m.in. ks. rektor WSD oraz ks. proboszcz PMK Marek Kędzierski SDB z Berlina.
Jak każdego roku, na wody jeziora Schwedt rzucane były kwiaty, pod tablicami wszystkich narodowości palono znicze i składano kwiaty.
Wszystkim, którzy przybyli na obchody 73. rocznicy oswobodzenia KL Ravensbrück serdecznie dziękujemy. Uroczystości odbyły się godnie, w pokoju, w atmosferze zadumy i modlitwy, przy pięknej pogodzie.

Więcej informacji, galerie zdjęć, przemówienia Pierwszej Damy:
http://www.polskiewartosci.pl/swiadectwo-pamieci-z-ravensbruck/
http://www.prezydent.pl/pierwsza-dama/aktywnosc/art,393,73-rocznica-oswobodzenia-niemieckiego-obozu-koncentracyjnego-ravensbrck-.html
https://wiadomosci.onet.pl/swiat/agata-kornhauser-duda-oboz-w-ravensbrueck-ma-dla-polakow-szczegolne-znaczenie/2eswjt8
http://radioszczecin.pl/1,370356,uroczystosci-73-rocznicy-wyzwolenia-kl-ravensbrz&s=1&si=1&sp=1http://radioszczecin.pl
http://www.radiomaryja.pl/multimedia/galeria/niemcy-modlitwa-przy-grobie-polek-zamordowanych-w-ravensbruck/
http://www.radiomaryja.pl/multimedia/galeria/ravensbruck-msza-sw-przed-bylym-krematorium/
https://wiadomosci.onet.pl/swiat/agata-kornhauser-duda-oboz-w-ravensbrueck-ma-dla-polakow-szczegolne-znaczenie/2eswjt8