75- rocznica wyzwolenia KL Ravensbrück 18-19 kwietnia 2020 r.

uroczystości w Ravensbrück ograniczone do lokalnych zgrupowań, wyjazdy polskich grup odwołane.
Poniżej komunikat Memorial Ravensbrück w sprawie obchodów.

Szanowni Państwo,

obserwujemy w ostatnich tygodniach szybkie rozprzestrzenianie się na całym świecie coronawirusa, który dotarł już do Niemiec, stwierdzony w Berlinie i w Brandenburgi.  Podjęte prewencyjnie kroki dotyczą podróży, imprez i całego życia publicznego, bo służyć mają zatrzymania epidemii.
W porozumieniu z naczelnym lekarzem powiatu Oberhavel i z prezydentem Międzynawowego Komitetu Ravensbrück z wielkim żalem jesteśmy zmuszeni do odwołania większości imprez planowanych na połowę kwietnia z okazji 75. rocznicy wyzwolenia obozu. Wprawdzie z ciężkim sercem musimy jednak uwzględnić decyzję naczelnego lekarza, ponieważ nie wolno nam narażać zdrowia naszych gości.
Mamy nadzieję, że planowane przedsięwzięcia uda nam się zrealizować w przyszłym roku w ramach obchodów 76. rocznicy wyzwolenia obozu i ponowimy zaproszenie dla żyjących więźniów i ich rodzin.
Miejsce Pamięci ma zamiar mimo to upamiętnić 75. rocznicę wyzwolenia obozu organizując 19 kwietnia w bardzo niewielkim gronie centralną uroczystość i otwarcie w jej ramach wystawy „Faces of Europe“.
Rozważamy obecnie, czy uda się stworzyć dla zainteresowanych możliwość uczestnictwa w planowanych uroczystościach za pośrednictwem internetu.
Jesteśmy gotowi udzielić Państwu wszelkich dalszych wiadomości.

Łączymy najlepsze pozdrowienia.

Dr. Insa Eschebach
Nils Weigt
Veranstaltungen und Wanderausstellungen | Gedenkstätte Ravensbrück
Straße der Nationen
D-16798 Fürstenberg
Tel.: +49 33093 608-175
E-Mail: weigt@ravensbrueck.de
www.stiftung-bg.de