Środa, 27 stycznia 2021 r., Dzień pamięci ofiar narodowego socjalizmu

Ravensbrück czyta:

„Śniło mi się”: o tęsknocie, nadziei i rozpaczy w świadectwach więźniów i ocalałych z Ravensbrück

Uczestnictwo w czytaniu online.

Szanowni Państwo,

Drodzy Przyjaciele Miejsca Pamięci Ravensbrück,

Dziś serdecznie zapraszamy na nasze wydarzenie z okazji Dnia Pamięci Ofiar Narodowego Socjalizmu 27 stycznia 2021 roku. W Ravensbrück utrwaliła się tradycja, że ​​przyjaciele miejsca pamięci spotykają się na wspólnym czytaniu. W nowym roku po raz pierwszy w przestrzeni cyfrowej zapraszamy do lektury na żywo na platformie Zoom video. Ta specjalna lektura poświęcona jest „tęsknocie”.

Duden definiuje słowo tęsknota jako „intymne, bolesne pragnienie kogoś, czegoś odległego /oddalonego”. Jak i kiedy więźniowie KL Ravensbrück odczuwali tęsknotę? Na co mieli nadzieję więźniowie? Wybraliśmy świadectwa wielu ocalałych z różnych krajów. Mówią o samozachowawczości i oporze, o „marzeniach bez końca” – jak w tytułowym wierszu ocalałych z Auschwitz i Ravensbrück Batsheva Dagan – i rozpaczy.

Będzie nam niezmiernie miło, jeśli zechcecie Państwo wziąć udział w tegorocznym czytaniu. Do 25 stycznia 2021 należy zgłosić swój udział: na adres paedagogik@ravensbrueck.de abyśmy mogli przesłać tekst. Aby aktywnie uczestniczyć, potrzebny jest komputer, laptop lub smartfon z najbardziej stabilnym połączeniem internetowym, kamerą i mikrofonem.

Biorąc udział, wyrażasz zgodę na transmisję na żywo czytania na YouTube.

Z poważaniem.

Andrea Genest

____________________________

Dr. Andrea Genest

Leiterin
Mahn- und Gedenkstätte Ravensbrück /
Stiftung Brandenburgische Gedenkstätten
Straße der Nationen 2
16798 Fürstenberg/Havel
Tel.: 033093-608-13
Fax: 033093-608-29
Email: info@ravensbrueck.de
Homepage: www.ravensbrueck.de