„W SZPONACH NADLUDZI” – wspomnienia obozowe Ireny Lachowskiej-Kurowskiej

Promocja książki pt.: „W szponach nadludzi” – wspomnienia Ireny Lachowskiej-Kurowskiej, więźniarki KL Ravensbrück, wydanej dzięki staraniom Rodziny przy współpracy z Pułtuskim Towarzystwem Społeczno-Kulturalnym i Archiwum Państwowym w Warszawie, oddział w Pułtusku.
Promocja książki odbędzie się 4 kwietnia 2022 o godz. 11:00 w Domu Polonii (Zamek) w Pułtusku.
 Irena Lachowska-Kurowska była więźniarką (więzień polityczny) KL Ravensbrück (nr obozowy 3 352). Przeżyła w tych nieludzkich warunkach 5 lat. 25 kwietnia 1945 r. doczekała wyzwolenia z obozu w ramach zorganizowanej akcji humanitarnej tzw. Białe Autobusy poprowadzonej przez hrabiego Folke Bernadotte (bratanka króla Szwecji Gustawa V).

Unikając cudem Marszu Śmierci, wydostała się z obozu koncentracyjnego w Ravensbrück w ramach zorganizowanej akcji humanitarnej poprowadzonej przez hrabiego Folke Bernadotte, najpierw pociągiem towarowym przez Lubekę do granicy niemiecko-duńskiej, potem statkami do Kopenhagi, a następnie do Szwecji, przebywając po kolei w Lund, Kristianstad i Malmö. 30 listopada 1945 r. Irena Lachowska – Kurowska wróciła statkiem „Princessa Elisabetha” do zrujnowanej i wyniszczonej Polski, wysiadła w Gdyni, a stamtąd pociągiem dojechała do Warszawy by po drodze dostać się do swojego rodzinnego Pułtuska.

W imieniu organizatorów i Rodziny serdecznie zapraszamy do udziału w promocji książki.

Prosimy o potwierdzenie udziału na adres e-mail stowarzyszenia: kontakt@rodzinaravensbruck.pl

lub kontakt z Lucyną Świerczyńską: e-mail: lswierczynska@um.warszawa.pl

Tel: 605356790