16 Europejska Szkoła Letnia w Ravensbrück28 sierpnia- – 1 września 2023 Pamięć Świadka 

Zeznania świadków, którzy przeżyli jest integralną częścią historii i pracy edukacyjnej przy Miejscu Pamięci i Przestrogi. Jednak czy zawsze ten pozornie oczywisty fakt był powszechną praktyką? Czy rola samego ocalałego świadka powinna być historyczna biorąc pod uwagę (ze względu) na zmiany w kulturze pamięci od 1945? I jak postulat krytycznej refleksji w pracach edukacyjnych może być zrównoważony z koncepcją świadka jako autorytetu moralności? Tegoroczny Uniwersytet Letni zajmie się tym obszarem napięć między świadkiem,  zeznaniem, oraz historyczno-pedagogicznym przekazem. Tym samym zmiany w znaczeniu świadectwa, jego wykorzystaniu w edukacji dotyczącej pamięci, jak również cyfrowe podejście do przedstawienia testamentu naocznych świadków zostanie zbadane.Letni Uniwersytet Ravensbrück cechuje nacisk na kobiety i historię płci, Europejski Uniwersytet Letni ma charakter interdyscyplinarny, słuchaczami mogą być;  naukowcy, studenci, praktykanci z terenu miejsca pamięci i inne zainteresowane osoby. Program obejmuje wykłady, wycieczki z przewodnikiem i warsztaty, a także otwarte warsztaty 9laboratoria) poświęcone nowym formatom cyfrowym przedstawiania zeznań.

Dodatkowo, planowane jest forum badawcze dla początkujących naukowców w ramach konferencji, podczas którego prace dyplomowe (licencjackie, magisterskie, doktoranckie) związane z zakresem tematycznym tegorocznej letniej uczelni mogą zostać przedstawione.

 Udział w Europejskim Uniwersytecie Letnim jest bezpłatny.

Językami konferencji są niemiecki i angielskim. Jednocześnie zapewnione będzie tłumaczenie podczas całej konferencji.

Rejestracja jest otwarta do 7 sierpnia 2023 pod:

https://bit.ly/3In6Nz9

Więcej informacji na

www.ravensbrueck.de

Jak dojechać do Ravensberück:
Straße der Nationen 16798 Fürstenberg/Hawela

Pociąg regionalny odjeżdża co godzinę z dworca głównego w Berlinie do Fürstenberg/Havel (kierunek: Stralsund/ Rostock). Ze stacji Fürstenberg do Memorial Ravensbrück jest 2 km spacerem.

Dowożenie uczestników może być organizowane na życzenie.

Samochodem: Fürstenberg jest około 80 km na północ od Berlina na B96 Berlin-Stralsund.

W załączeniu pliki pdf z informacjami/zaproszeniem do udziału w j. angielskim i niemieckim