84. ROCZNICA PIERWSZEJ MASOWEJ DEPORTACJI OBYWATELI POLSKICH W GŁĄB ZSRS – KRAKÓW 10.02.2024

Pamiętamy o tych, którzy zostali wywiezieni w głąb ZSRS – dzieci, kobiety, mężczyźni

10 lutego 2024 r. odbyła się w Krakowie uroczystość upamiętniająca 84. rocznicę pierwszej masowej deportacji obywateli polskich w głąb ZSRS. Na zaproszenie organizatorów, przedstawiciele naszego Stowarzyszenia uczestniczyli w tej uroczystości.

Członkiem naszego Stowarzyszenia była śp. Stanisława Wiatr-Partyka (zm. 8.11.2023 w Tarnowie), Sybiraczka, pedagog, poetka, wieloletni prezes tarnowskiego oddziału Związku Sybiraków,  świadek pamięci, która swoją wiedzę i syberyjskie przeżycia przekazywała młodzieży.

Dzięki pomocy Fundacji “Wiarus”, której prezesem jest Andrzej Sikora, śp. Panie Stanisława Wiatr-Partyka i Alina Karakiewicz (zm. 28.08.2023), obie Sybiraczki, ojcowie  zamordowani w Katyniu, obie z matkami zostały wywiezione na Sybir na kilka lat, miały kilkuletnie wsparcie finansowe na opiekę  (2018-2023), co zapewniło tym samotnym kobietom godną starość.

Relacja z uroczystości [dokumentacja: zdj. i wideo – Józef Wieczorek]: pod Krzyżem Katyńskim,  w Centrum Dokumentacji Zsyłek, Wypędzeń i Przesiedleń Uniwersytetu Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie, Fort nr 52 i 1:

https://fotoamicus.photo.blog/2024/02/10/w-84-rocznice-pierwszej-masowej-deportacji-obywateli-polskich-w-glab-zsrs/