Zmarła Stanisława Śledziejowska-Osiczko

W nocy 21/22 maja 2017 r. zmarła w wieku 92 lat w szpitalu w Jarosławiu Stanisława Śledziejowska-Osiczko, dla Rodziny Ravensbrück – Ciocia Śledź, więźniarka hitlerowskiego obozu koncentracyjnego w Ravensbrück, do którego została wywieziona w charakterze więźnia politycznego sondertransportem kobiet z Lublina 23 września 1941 r. Miała numer 7712. Za działalność konspiracyjną podjętą w wieku 16 lat w 1940 r. należąc Związku Walki Zbrojnej w lutym 1941 roku została aresztowana przez gestapo i osadzona w Zamku Lubelskim, gdzie była torturowana i skazana na karę śmierci. Z takim wyrokiem została wywieziona do KL Ravensbrück, gdzie poddana była bestialskim eksperymentom psedomedycznym razem z 74 Polkami.
W maju tego roku odbyła swoją ostatnią podróż do Ravensbrück na uroczystości 72 rocznicy wyzwolenia obozu. W drodze odwiedziła Kraków, Rudę Śląską, gdzie na cmentarzu pomodliła się za spokój duszy swojej obozowej koleżanki Katarzyny Mateji, Górny Śląsk. Towarzyszył Jej w całej podróży Leszek Rysak niezastąpiony Anioł Stróż. Była uśmiechnięta, dowcipna i pełna planów na najbliższy czas. Na fale jeziora Schwedt w Ravensbrück symbolicznie rzuciła czerwoną różę, może to Jej róża zawisła na chwilę w powietrzu co zostało utrwalone na zdjęciu. Jeszcze na ziemi, ale już w drodze do Nieba.

Kilka dni przed śmiercią rozmawiała przez telefon z młodzieżą gimnazjalną i ponadgimnazjalną, która odbyła pielgrzymkę do KL Ravensbrück w nagrodę za udział w finale ogólnopolskiego konkursu poezji i prozy lagrowej. Pani Stanisława śpiewała z młodzieżą pieśni patriotyczne i recytowała z pamięci wiersze Grażyny Chrostowskiej, żartowała (z relacji Marii Lorens).
Dzisiaj jest już w Królestwie Niebieskim wraz ze swoimi obozowymi koleżankami, które przed Nią tam odeszły i w objęciach Matki Boskiej czuje się bezpieczna bo w każdym roku dziękowała Częstochowskiej Pani za szczęśliwy powrót z obozu do domu.
…A tam na progu Wieczności, sam Bóg na Ciebie czeka.
Aby zaprosić Cię na długi spacer i porozmawiać o wszystkim
i wytłumaczyć dlaczego musiało być tak a nie inaczej.

Czy wiesz jaki szczęśliwy musi być człowiek, którego sam Bóg na spacer zaprosił?
Fragment wiersza „Dwie Drogi” Barbary Komorowskiej z tomiku „Bez Tytułu” DWN, Kraków 2009

Pożegnamy Stanisławę Śledziejowską-Osiczko we czwartek 25 maja 2017 r. o godz. 16 na cmentarzu w Jarosławiu.
Msza św. za spokój duszy Zmarłej zostanie odprawiona o godz. 14.30 w kościele pw. Najświętszej Marii Panny Królowej Polski w Jarosławiu (ul. 3-go Maja).
Wieczne odpoczywanie racz Jej dać Panie