Spotkanie w Fabryce Schindlera

Wzruszające spotkanie w Fabryce Schindlera w Krakowie – Promocja zbioru wierszy Grażyny Chrostowskiej pisanych w KL Ravensbrück i filmu o Jej życiu pt.: „Za kratą są zielone drzewa”, w którym uczestniczyły obozowe koleżanki Grażyny – dr Wanda Półtawska i Kamila Syczowa.
19 października 2017 r. o godz. 17-tej w Fabryce Schindlera – Muzeum Historycznym Miasta Krakowa odbyła się promocja filmu “Za kratą są zielone drzewa” oraz tomiku wierszy Grażyny Chrostowskiej, więźniarki niemieckiego obozu koncentracyjnego Ravensbrück, która została rozstrzelana w obozie razem z siostrą Apolonią 18 kwietnia 1942 roku. Honorowymi gośćmi były Panie dr Wanda Półtawska, Dama Orderu Orła Białego, i Kamila Syczowa, więźniarki KL Ravensbrück, które są ważnymi świadkami tamtych tragicznych czasów, jednymi z ostatnich żyjących świadków. Zasługują na najwyższy szacunek i otoczenie opieką. Obie Panie, jako młode dziewczyny za działalność konspiracyjną zostały skazane, uwięzione i poddane torturom w więzieniu na Zamku w Lublinie skąd zostały wywiezione w 1941 r. do KL Ravensbrück, gdzie przebywały do 1945 r. Pani dr Wanda Półtawska była poddana operacjom pseudomedycznym w KL Ravensbrück, Pani Kamila Sycz była członkiem tajnej organizacji harcerskiej „Mury” założonej w obozie aby nieść pomoc potrzebującym, po ewakuacji obozu została z chorymi więźniarkami na apel lekarek potrzebujących pomocy w opiece nad chorymi, które nie mogły opuścić obozu. To heroiczny czyn w sytuacji kiedy wyczekiwany powrót do domu był tak blisko.
W czasie tego wieczoru obie Panie zostały odznaczone Medalem 700-lecia Miasta Lublina, który został Im wręczony przez Prezydenta miasta Lublina, Pana dr Krzysztofa Żuka i Radnego Rady Miasta Lublina, Pana Mariusza Banacha.
Gośćmi z Lublina były dr Katarzyna Mieczkowska, Dyrektor Muzeum Lubelskiego, mgr Barbara Oratowska, Kierownik Muzeum Martyrologii pod Zegarem w Lublinie oraz reżyserzy filmu “Za kratą są zielone drzewa” Magdalena i Rafał Kołodziejczykowie. W spotkaniu uczestniczyła Pani Ewa Żelechowska-Stolzman, która z siostrą i mamą po Powstaniu Warszawskim została wywieziona do KL Ravensbrück (https://www.youtube.com/watch?v=37peseRLXZw) i Pani Bronisława (Niusia) Horowitz-Karakulska, uratowana z Listy Schindlera (http://ocalicpamiec.mhk.pl/portfolio/niusia-bronislawa-horowitz-karakulska/).
Film o tragicznym, krótkim życiu Grażyny Chrostowskiej wzruszył uczestników spotkania, ale szczególnie dr Półtawską i Panią Syczową, które były świadkami Jej śmierci przez rozstrzelanie. Gratulacje i bukiety kwiatów z okazji uhonorowania obu Pań Medalem 700-lecia Miasta Lublina w imieniu członków Stowarzyszenia „Rodzina Więźniarek Niemieckiego Obozu Koncentracyjnego Ravensbrück” przekazały Maria Lorens i Elżbieta Kuta, córki nieżyjących więźniarek obozu, dla których obie Panie są jak matki, których im tak bardzo brakuje. Maria Lorens wspominała niedawno zmarłą, Stanisławę Osiczko, która w filmie opowiadała o Grażynie Chrostowskiej, z którą była bardzo związana, której wiersze recytowała z pamięci.
Coraz więcej pustych miejsc, które musimy zapełnić pamięcią o tych, dzielnych Kobietach
Elżbieta Kuta