Losy niemieckich komunistek, więźniarek obozu koncentracyjnego Ravensbrück

Ukazała się w j. niemieckim książka autorstwa Henniga Fischera:pt.: „Osoby, które przeżyły obóz. Kobiety wspólnoty obozowej w Ravensbrück: Ich biografie i polityczna działalność 1945 – 1989”
Prezentacja odbędzie się 2 lutego 2018 o godz. 18.00 w pomieszczeniach Fundacji im. Róży Luxemburg, Czerwony Salon, Franz-Mehring-Platz 1, 10234 Berlin
Książka liczy 542 strony, cena:  29 EUR
Hennig Fischer przedstawia losy niemieckich komunistek, więźniarek obozu koncentracyjnego Ravensbrück koło Berlina. Bezpośrednio po wyzwoleniu i upadku narodowego socjalizmu kobiety te powołały do życia organizację „wspólnota obozowa”, stawiającą sobie cele społeczne i polityczne. W oparciu o biografie centralnych postaci dla ruchu komunistycznego w Republice Weimarskiej, angażujących się w ruch oporu przeciwko narodowemu socjalizmowi, książka prezentuje w formie  kolażu różne tematy, polityczne cele, sukcesy i porażki tej „wspólnoty obozowej” zarówno w NRD jak i w RFN, zaś byłe więźniarki jako aktywne osoby kształtujące zarówno swoje życie jak i niemiecką historię XX wieku. Kobiety, członkinie tej wspólnoty, postrzegały bieżącą politykę zawsze z perspektywy przeszłości, z perspektywy Ravensbrück.
Tłumaczenie z j. niemieckiego dr Stanisław Dzida