„Taka święta codzienna, czyli… zeszyty Natalii T.”

Spektakl oparty na historii życia Natalii Tułasiewicz, byłej więźniarki KL Ravensbrück, przygotowany przez uczniów II Liceum Ogólnokształcącego im. Gustawa Morcinka w Rudzie Śląskiej zdobył nagrodę specjalną na XIII Ogólnopolskich Prezentacjach Teatralnych Żywotów Świętych i Patronów  „W hołdzie św. Janowi Pawłowi II”.Klasa Atelier Sztuki (2b) tradycyjnie, jak szkolny Teatr „Pierro” co roku ma to w programie, wybrała się na XIII Ogólnopolskie Prezentacje Teatralne Żywotów Świętych i Patronów. Spektakl, który został wystawiony był wynikiem poznawania historii kobiet, które przeszły piekło niemieckiego obozu dla kobiet w Ravensbrück. Scenariusz na podstawie wspomnień więźniarek napisała pani Ania Morajko – Fornal. Spektakl nosił tytuł „Taka święta codzienna, czyli… zeszyty Natalii T.”

Celem było przedstawienie szerszej widowni historii Natalii Tułasiewicz (polonistki, która za swą konspiracyjną patriotyczną działalność z karą śmierci została wysłana do Ravensbrück). Zdziwienie widowni, że wspomniana Błogosławiona jest obrana patronką nauczycieli.

Spektakl wywołał łzy wzruszenia, a rudzkie „Morcinkowe” Atelier Sztuki zdobyło I. miejsce w kraju! Radość była ogromna, ale… to jeszcze nie wszystko! Spektakl otrzymał główną nagrodę specjalną za scenariusz oparty na historii ukazującej tematykę niepodległościową.

Spektakl o Natalii Tułasiewicz, oprócz tego, że udowodnił, że klasa teatralna to był świetny pomysł, przybliżył, a może wielu nawet uświadomił dopiero to, że było takie miejsce jak Ravensbrück, gdzie wiara w Boga i miłość do kraju były wartościami, które nakreślały sens życia.

Główną rolę Natalii zagrała Julia Oszczepalska, zbierając wiele ciepłych słów uznania, ale wszystkie osoby (cała klasa 2b!) stanęły na wysokości zadania, oddając klimat trudnego tematu. Poznawanie historii dzięki sztuce… to jeszcze na pewno nie koniec ich działań.