Kwiecień miesiącem pamięci o Więźniach KL Ravensbrück i podobozów

19 kwietnia 2020 r. obchodzona była 75. rocznica wyzwolenia obozu, ten dzień to też rocznica śmierci Marka Rzewuskiego, dziecka urodzonego w obozie, którego grób znajduje się na cmentarzu w Fürstenbergu.

18 kwietnia minęła 78 rocznica rozstrzelania (18.04. 1942) 14 Polek z transportu lubelskiego.

W rocznicę egzekucji, o godzinie 13.00 złożone zostały kwiaty pod tablicą pamięci ofiar KL Ravensbrück w kościele ss. wizytek w Warszawie, o godzinie 18.00 w sanktuarium Bożego Miłosierdzia i św. s. Faustyny Kowalskiej przy ul. Żytniej w Warszawie duchowy opiekun środowiska Ravensbrück i kapelan Warszawskiego Klubu b. Więźniarek KL Ravensbrück ks. dr Robert Ogrodnik odprawił Mszę św. w intencji pomordowanych, umęczonych i zmarłych więźniarek KL Ravensbrück i więźniów KL Sachsenhausen, do których należał błogosławiony biskup lubelski Władyslaw Goral.

Minęły oficjalne, wirtualnie obchodzone, uroczystości 75. rocznicy wyzwolenia KL Ravensbrück zorganizowane przez Miejsce Pamięci i Przestrogi Ravensbrück.
W skupieniu, z zamkniętymi oczami, wysłuchałam  wszystkich ważnych przemówień, wspomnień Świadków, koncertu muzyki klasycznej i kadisz, koncertu „Siła Miłości”. We wspomnieniach, w myślach odwiedziłam wszystkie miejsca na terenie pustego obozu.

Wzruszające i poruszające do głębi były obrazy pustego terenu obozu. Tak jak w każdym roku wieńce i bukiety kwiatów zostały złożone przy pomniku  „Tragende” stojącym nad jeziorem Schwedt, a róże zostały rzucone na taflę jeziorna przez pracowników Memorial Ravensbrück.

Najważniejsze, że byliśmy tam razem w tym dniu, chociaż nie osobiście!

Moja refleksja – pusty teren obozu, cisza – nie zakłóciliśmy spokoju Tych, którzy tutaj zostali na zawsze.

Podziękowania należą się dr. Insie Eschebach i pracownikom Muzeum w Ravensbrück za upamiętnienie Więźniów tego obozu – kobiet dzieci, mężczyzn w kolejną rocznice wyzwolenia obozu. Dzięki Nim i naszej pamięci „echo Ich głosów  nigdy nie zamilknie”.

Przemówienia i koncert muzyki poważnej i kadisz można wysłuchać/przeczytać w j. polskim: https://www.ravensbrueck-sbg.de/75befreiungravensbrueck/

Koncert „Siła Miłości będzie dostępny na youtube do 27 kwietnia na: https://www.youtube.com/watch?v=tRxanHoSa90

Elżbieta Kuta

Zdjęcia:
Winfried Hartwig 29.04.2009 http://www.friedhof-ansichten.de/archives/5040
https://www.ravensbrueck-sbg.de/75befreiungravensbrueck/

z archiwum Hanny Nowakowskiej