WRZESIEŃ MIESIĄCEM PAMIĘCI CD.

Tarnów pamięta o śp. Józefie Kantor, harcmistrzyni, więźniarce KL Ravensbrück, założycielce tajnej drużyny „MURY” w obozie.
25 września 2020 r. o godzinie 12:00 odprawiona została w Bazylice Katedralnej Msza Święta za spokój duszy ŚP. Józefy w 30. rocznicę śmierci, a w homilii ks. Krzysztof Kamieński, dyrektor Archiwum Diecezjalnego, przypomniał Jej zasługi.
Południowa Msza jest mszą regularną, dlatego trudno określić ile dokładnie osób uczestniczyło w niej tylko z powodu tej intencji. Przygotowane przez nas informacje o Mszy, wraz z notką biograficzną, pojawiły się wcześniej w mediach diecezjalnych.
Wiadomość dotarła także do kilkuset uczestników patriotycznych i historycznych grup lokalnych, jakimi zarządza Piotr Dziża w mediach społecznościowych, przede wszystkim na Facebooku.
Wieczorem, około godziny 19:00, decyzja zarządu Fundacji Pro Patria Semper o nadaniu sali rekreacyjnej imienia Pani Józefy została potwierdzona poprzez akt powieszenia Jej podobizny na ścianie tego pomieszczenia (nazwanego przez harcerzy „kantorówką”). Odbyło się to podczas zbiórki harcerskiej, odbywającej się cyklicznie w tym miejscu. Aktowi towarzyszyła kameralna wieczornica z udziałem przedstawicieli kilku – chłopięcych i dziewczęcych – zastępów ZHR z Tarnowa. Gościem spotkania była dh dr Maria Żychowska, która przybliżyła postać Kantorówny.
Podczas wieczornicy uczestnicy zostali poinformowani o zamiarze – w imieniu Fundacji – zwrócenia się do Rady Miejskiej o ustanowienie roku 2021 – Rokiem Józefy Kantor w Tarnowie.
Powody są dwa – marcowa 125 rocznica urodzin Pani Józefy oraz wrześniowa – 80. rocznica transportu kobiet z tarnowskiego przejściowego więzienia do Ravensbrück, w którym była również Józefa Kantor. Chcemy, aby Pani Józefa stała się „twarzą” przygotowań do tych drugich obchodów. Wrzesień 2021 byłby zatem kulminacją całorocznej aktywności w zakresie przypominania o Pani Józefie i więźniarkach Ravensbruck wywiezionych z tarnowskiego więzienia.

Piotr Dziża, Prezes Fundacji Pro Patria Semper