Pamiętamy – 8 marca 2021 Ravensbrück-Neubrandenburg

Corocznie, Inicjatywa Kobieca (Fraueninitiave Neubrandenburg) organizuje w Neubrandenburg z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet uroczystości pod pomnikiem znajdującym się na cmentarzu aby upamiętnić ofiary obozu koncentracyjnego Ravensbrück, filia Neubrandenburg.

Pamiętamy, w Neubrandenburgu jest cmentarz, na którym była bezimienna mogiła więźniarek różnych narodowości, w tym Polek. Dzisiaj, na tym miejscu są dwie tablice, jedna z nazwiskami więźniarek różnych narodowości, druga, odsłonięta w 2019 r. dedykowana polskim Więźniarkom. Więźniarki odzyskały swoją tożsamość dzięki niestrudzonym poszukiwaniom Arkadiusza Szlachetki, prawnuka Marii Ratajczak, która w tej mogile została pochowana.

ˆ

Nie możemy pojechać w tym roku do Neubrandenburga, ale pamiętamy. Zapalmy świece w oknach 8 marca 2021 wieczorem, a kto z Państwa może, proszę złożyć różę na grobach Więźniarek na cmentarzach rozsianych po całej Polsce lub pod pomnikami upamiętniającym ofiary Ravensbruck lub pod tablicami, które są w kościołach w miastach Polski. W Krakowie od Stowarzyszenia złożę kwiaty pod tablicą upamiętniającą obozy koncentracyjne znajdującą się przed Collegium Novum Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Elżbieta Kuta