Szanowni Państwo, Rodziny i Przyjaciele więźniarek FKL Ravensbruck,

Serdecznie zapraszam na naszą coroczną pielgrzymkę na Jasną Górę w sobotę 22 maja 2021 r. Będzie to bardzo ważna uroczystość, na której wręczymy nasze wotum – dar rodzin i przyjaciół byłych więźniarek obozu, z podziękowaniem za świadectwo Ich życia w duchu wiary i wartości.

Wotum, piękna róża z alabastru, podświetlona,  podtrzymująca  naczynie, w którym znajduje się ziemia z prochami rozstrzelanych kobiet i dziewcząt zebrana na cmentarzu w  Fürstenbergu Havel. Wotum zostało wykonane przez artystkę, Aleksandrę Kann-Bogomilską, córkę byłej więźniarki KL Ravensbrück śp. Zofii  Pociłowskiej-Kann.

Do dnia dzisiejszego zostały na tym cmentarzu odnalezione 43 urny z prochami ofiar przez grupę pod kierunkiem Profesora Krzysztofa Szwagrzyka z Biura Poszukiwań i Identyfikacji Instytutu Pamięci Narodowej i został postawiony pomnik. Oczekujemy na godny państwowy pogrzeb ofiar.

Program uroczystości:

10:30  – Spotkanie uczestników Mszy św. przed wejściem do Kaplicy Cudownego    Obrazu  przy pomniku upamiętniającym ofiary katastrofy smoleńskiej;

11.00 – Msza św. Koncelebrowana w intencjach:

1. Za pomordowane i zmarłe więźniarki FKL Ravensbruck;
2. Za żyjące b. więźniarki, rodziny oraz przyjaciół;
3. Za Ojczyznę.

Mszę św. odprawi I homilię wygłosi  ks. bp. Andrzej Przybylski,
w koncelebrze z ks. kustoszem, o. Waldemarem Pastusiakiem,
dyr. Danielem Łuką oraz ks. Stanisławem Michałowskim.

W trakcie Mszy św. Wręczenie Wotum na ręce kustosza Jasnej Góry;

12:00 – 13:30 – spotkanie w Sali Maryjnej z udziałem ww. księży  oraz dr Wandy Półtawskiej.

Niektórzy uczestnicy pielgrzymki przyjadą w  piątek 21 maja. W tym dniu na Wałach Jasnogórskich o godz. 18:30 pójdziemy Drogą Krzyżową, którą poprowadzi ks. dyr. Daniel Łuka. Weźmiemy udział w Apelu Jasnogórskim. Serdecznie zapraszam wszystkich, którzy mogą dołączyć. Spotkamy się przy 1. stacji Drogi Krzyżowej o godz. 18:30.

Warto przeczytać o długiej historii, od 3 maja 1946 r., pielgrzymowania byłych więźniarek FKL Ravensbrück mojego autorstwa „Idąc po Ich śladach”:

http://www.rodzinaravensbruck.pl/index.php/2020/02/23/idac-po-ich-sladach/

Do zobaczenia Maria Lorens