Relacja z pielgrzymki rodzin i przyjaciół byłych więźniarek FKL Ravensbrück na Jasną Górę 21-22 maja 2021 r.

Dziękuję,
bardzo… Wszystkim, którzy uczestniczyli w uroczystej Mszy Świętej oraz w spotkaniu w Sali Różańcowej w dniu 22 maja br., oraz wszystkim fundatorom Wotum.

Szczególnie ciepło i serdecznie dziękuję Oli Kann-Bogomilskiej, która pomimo poważnej choroby podjęła się zaprojektowania i wykonania przepięknej alabastrowej róży, stanowiącej lampkę z wiecznym światełkiem nad granatowym, kryształowym naczyniem zawierającym garść ziemi wymieszanej z prochami rozstrzelanych kobiet i dziewczyn odnalezionych na cmentarzu w Fürstenbergu. Olu, wiemy, że to Dzieło było również osobiście bardzo ważne dla Ciebie.

Serdecznie dziękuję za odprawienie naszej Mszy św. ks. bp. Andrzejowi Przybylskiemu, ks. Stanisławowi Michałowskiemu, ks. dyr. Danielowi Łuce oraz o. Kustoszowi Waldemarowi Pastusiakowi. Było bardzo uroczyście.

Szczególne podziękowania za dołączenie do nas pragnę wyrazić dyrektorowi katowickiego Oddziału IPN dr. Andrzejowi Sznajderowi, p. wicedyrektor Muzeum Narodowego na Zamku w Lublinie dr Barbarze Oratowskiej oraz pocztowi sztandarowemu “Solidarności” Pracowników Oświaty i Wychowania z Rzeszowa, którzy obrali za swoja patronkę błogosławioną siostrę Natalię Tułasiewicz.

W piątek 21 maja przybyło do Częstochowy 16 osób z różnych stron Polski, w tym rodzina Pawła Woźniaka z Berlina. Zatrzymaliśmy się w gościnnym Domu Kardynała Stefana Wyszyńskiego, prowadzonym przez siostry. O 18.30 przeszliśmy Drogą Krzyżową na Wałach Jasnogórskich. Rozważaliśmy stacje napisane w 2007 r. przez grupę byłych więźniarek, obecnych wtedy na pielgrzymce. Uczestniczyliśmy w Apelu Jasnogórskim. Do późnych godzin nocnych trwały przyjacielskie rozmowy przy kolacji.

W sobotę nasza grupa powiększyła się do kilkudziesięciu osób. Były z nami dwie więźniarki mieszkające w Gliwicach, zabrane z rodzinami do obozów z powstańczej Warszawy: 15-letnia wówczas Krystyna Paradysz, przewieziona do Ravensbrück i 7-letnia Irena Cyrankiewicz, którą razem z mamą uwięziono w Auschwitz. Obie panie udzieliły obszernych wywiadów o wojennych losach swoich i swoich najbliższych dziennikarce Polskiego Radia.

W uroczystej Mszy Świętej uczestniczyły trzy pokolenia: więźniarek, dzieci i wnuków. Leszek Rysak, (razem z Jankiem Neumannem reprezentował Warszawę) wygłosił czytania przewidziane na ten dzień. Mateusz Wylęga (Wrocław) – drużynowy ZHR – odczytał szczególną modlitwę wiernych, którą opracowały więźniarki na 50.pielgrzymkę w 1995 r. Dołożyliśmy trzy nasze wezwania, gdyż wszystkie pozostałe okazały się być bardzo aktualne. Mądrą, wzruszającą, głęboko przemyślaną homilię wygłosił ks. bp Andrzej Przybylski (polecam do odsłuchania w załączonym linku).

Przed błogosławieństwem odbyło się uroczyste przekazanie naszego Wotum. W delegacji uczestniczyli młodzi laureaci konkursu “W kręgu poezji i prozy lagrowej (…)”: Dominik Kokoszka (absolwent SP nr 42 im. Józefy Kantorówny z Katowic Szopienic), który pięknie powiedział obozową modlitwę “Zdrowaś Maryjo” napisaną w 1941 r. przez Urszulę Wińską oraz Weronika Zarzycka z Oławy (obecnie studentka) – wiersz Grażyny Chrostowskiej nawiązujący do jej bliskiej egzekucji. W imieniu rodzin i przyjaciół Więźniarek złożyłam podziękowanie oraz opowiedziałam krótko historię Ich pielgrzymowania przez 63 lata na Jasną Górę. Paweł Woźniak przekazał nasze Wotum na ręce o. Kustosza Jasnej Góry. W załączeniu link do odsłuchania tej części naszej uroczystości.

Do zobaczenia w Częstochowie za rok, Maria Lorens.

zdjęcia poniżej autor/źródło: Facebook /Jasna Góra

linki zewnętrzne :

czestochowskie24.pl
radiomaryja.pl
fiat.fm

zdjęcie tytułowe : autor/źródło: Facebook /Jasna Góra