“W szponach nadludzi” wspomnienia obozowe Ireny Lachowskiej-Kurowskiej – promocja książki

4 kwietnia 2022 r.  w Sali Koncertowej Domu Polonii w Pułtusku (w zabytkowym zamku) odbyła się promocja wspomnień Ireny Lachowskiej-Kurowskiej, byłej więźniarki KL Ravensbrück (nr obozowy 3352). Przeżyła w tych nieludzkich warunkach 5 lat (1940-1945). 25 kwietnia 1945 r., doczekała wyzwolenia z obozu. Uniknęła Marszu Śmierci, opuściła obóz w ramach zorganizowanej akcji humanitarnej poprowadzonej przez hrabiego Folke Bernadotte. Najpierw pociągiem towarowym przez Lubekę dotarła do granicy niemiecko-duńskiej, potem statkami do Kopenhagi, a następnie do Szwecji, przebywając w Lund, Kristianstad i Malmö. 30 listopada 1945 r. wróciła statkiem „Princessa Elisabetha” do zrujnowanej i wyniszczonej Polski, wysiadła w Gdyni, a stamtąd pociągiem dojechała do Warszawy i ostatecznie dotarła do swojego rodzinnego Pułtuska. Była nauczycielką chemii i fizyki. Zmarła 19 listopada 1981 r., została pochowana na cmentarzu w Pułtusku.

W promocji książki wzięła udział rodzina Ireny Lachowskiej-Kurowskiej – siostrzenica Lucyna Świerczyńska z dziećmi: Albertem i Martyną, siostrzeniec Adam Miecznikowski z żoną Alicją, rodzina Autorki ze Szczecina, Elżbieta Kuta – Prezes Stowarzyszenia „Rodzina Więźniarek Niemieckiego Obozu Koncentracyjnego Ravensbrück”, Krzysztof Łukawski i Krzysztof Wiśniewski, redaktorzy opracowana, Michał Kisiel, Dyrektor Domu Polonii. Imponujący był liczny udział mieszkańców Pułtuska, w tym byłych uczennic Pani Ireny oraz młodzieży szkolnej z nauczycielką historii.

Po ponad 40 latach od śmierci Pani Ireny, Jej wspomnienia zostały wydane dzięki staraniom Rodziny, szczególnie Pani Lucyny Świerczyńskiej przez Archiwum Państwowe w Warszawie Oddział w Pułtusku, Pułtuskie Towarzystwo Społeczno-Kulturalne, Pułtuską Bibliotekę Publiczna im. Joachima Lelewela. To ważne świadectwo.  Książka składa się z dwóch części: I. Wspomnienia z przejściowego obozu Działdowo, koncentracyjnego kobiecego obozu Ravensbrück i z czasów wyzwolenia (6 kwietnia 1940 – 30 listopada 1945); II. Wspomnienia z przejściowego obozu Działdowo, koncentracyjnych obozów męskich Dachau i Mauthausen-Gusen (kwiecień 1940 – maj 1945) oraz z Posłowia, Bibliografii, Indeksu nazwisk.

Po spotkaniu, z rodziną śp. Pani Ireny, wspominaliśmy Jej życie przy Jej grobie na cmentarzu w Pułtusku. Gdyby żyła byłaby szczęśliwa, ale wierząc w Świętych Obcowanie, na tym promocyjnym spotkaniu była razem z nami.

Więcej informacji i galerie zdjęć:

https://pultusk.pl/promocja-ksiazki-ireny-lachowskiej-kurowskiej-w-szponach-nadludzi/

https://pultusk24.pl/artykul/w-szponach-nadludzi/1294032

zdjęcia udostępnione przez Tomasza Godlewskiego, Pułtuska Biblioteka Publiczna im. J. Lelewela