Joanna Muszkowska-Penson 1921 – 2023

Z wielkim żalem przyjęliśmy wiadomość o śmierci śp. Pani profesor Joannie Muszkowskiej-Penson, która zmarła 30 czerwca 2023 roku w swoim mieszkaniu w Sopocie. W październiku tego roku obchodzona by była uroczystość 102-lecia Jej urodzin. Nie doczekała. Miała długie życie przeplatane szczęśliwymi latami dzieciństwa i wczesnej młodości, tragicznymi wojennymi, powojennymi poświęconymi działalności dla dobra człowieka, jako lekarz, ostatnimi, w których dzieliła się swoim doświadczeniem, wspomnieniami.

Żegnamy byłą Więźniarkę KL Ravensbrück (transport Warszawa-Pawiak 23.IX.1941; nr obozowy 7804). Odchodzą ostatni Świadkowe dramatycznych wojennych przeżyć. Odchodzą dzielne, szlachetne Kobiety, które dla wartości, którymi się kierowały „Bóg-Honor-Ojczyzna” poświęcały swoją wolność, a nawet życie.

Zapewniamy, że „Ich głosy nigdy nie zamilkną” – pamięć będzie przekazywana z pokolenia na pokolenie i będzie trwała.  „Echo Ich głosów nie zamilknie”.

Uroczystości pogrzebowe prof. Joanny Muszkowskiej-Penson odbęda się w piątek, 7 lipca. Rozpoczną się godz. 11.00 mszą św. w kościele pw. Matki Boskiej Częstochowskiej przy ul. Marii Skłodowskiej-Curie 3B w Gdańsku. O godzinie 12.30 nastąpi odprowadzenie Zmarłej na cmentarz Srebrzysko we Wrzeszczu, gdzie zostanie pochowana w kwaterze profesorów, spocznie u boku męża prof. Jakuba Pensona.

Rodzinie i Bliskim śp. Pani Profesor składamy z głębi serca płynące kondolencje i zapewniamy, ze pamięć o Niej będzie trwała.

Elżbieta Kuta, prezes Stowarzyszenia