Dr Wanda Półtawska 1921-2023

W nocy 24/25 października 2023 roku, na kilka dni przed 102. urodzinami 2 listopada, zmarła w Krakowie dr Wanda Półtawska, ostatni Świadek eksperymentów pseudomedycznych wykonywanych w niemieckim, nazistowskim obozie koncentracyjnym w Ravensbrück. Prezes Honorowy naszego Stowarzyszenia.
Była niezłomna, silna, stała na straży prawdy, ochrony życia od poczęcia aż do śmierci, była wierna naukom św. Jana Pawła II, swoją wiedzą, przemyśleniami dzieliła się i przekazywała kolejnym pokoleniom. Na drodze długiego życia spotkała wielu potrzebujących Jej pomocy jako lekarza psychiatry, pocieszyciela, nauczyciela, przyjaciela. Wszyscy, którzy mieliśmy szczęście spotykać się z Panią Doktor, odbywać niekiedy długie rozmowy, wysłuchać Jej rad i przemyśleń, jesteśmy teraz świadkami Jej życia, co zobowiązuje nas do kontynuowania Jej posłannictwa i przekazywania tej wiedzy następnym pokoleniom.
Dla nas, członków Stowarzyszenia „Rodzina Więźniarek Niemieckiego Obozu Koncentracyjnego Ravensbrück”, wielkie zadanie – działać tak „Aby echo Ich/Jej głosów nigdy nie zamilkło”. Czy damy radę bez Pani Doktor? Była naszą opoką, mistrzem. Dla nas dzieci byłych więźniarek stawała się matką, kiedy nasze matki już odeszły. Pozostaje wielkim autorytetem.
22 września 2023, w Krakowie śp. Pani dr Wanda Półtawska spotkała się z młodzieżą, z finalistami XII edycji Ogólnopolskiego Konkursu Historyczno-Literackiego „Polskie Więźniarki w Ravensbrück” – to było ostatnie publiczne spotkanie, długie ponad 4 godzinne, ale wtedy nie wiedzieliśmy, że to ostatnie spotkanie i snuliśmy plany na kolejne…
Jeszcze trudno w to uwierzyć, że przechodząc przez krakowski rynek, nie zobaczymy światła w oknach na ostatnim piętrze kamienicy na rogu Rynku i ulicy Brackiej – a na czwarte piętro już się nie wyspinamy, aby Ją odwiedzić, myśląc jak Pani Doktor miała siłę pokonać tyle schodów…
Na załączonym zdjęciu śp. dr Wanda Półtawska z bukietem kwiatów od naszego Stowarzyszenia na swoje 101. urodziny w 2022…
Mówiła, urodziłam się w Dzień Zaduszny, w ten dzień należy wspominać i modlić się za zmarłych, a nie składać życzenia urodzinowe. I to się spełni w tym roku…
Pożegnanie? Nie, Pani Doktor będzie przy nas zawsze…A na corocznych koncertach „Siła Miłości” znowu usłyszymy jej głos… i ten przejmujący wiersz pt. „Odejście” Zofii Pociłowskiej-Kann, obozowej koleżanki, więźniarki KL Ravensbrück
Fragment

Wkrótce będę
iskrą gasnącą w powietrzu
—–
cieniem chmury
płynącej na wietrze
zapisem nieodczytanym w
boskiej księdze wieczności

Lecz jakąś cząstką swej istoty
powrócę w łono Ziemi
aby trwać dalej
w liści poszeptach
w kwiatów dreszczach
i w traw łagodnym pochyleniu…..

Rodzinie śp. Pani Doktor Wandy Półtawskiej składam w imieniu członków naszego Stowarzyszenia z głębi serca płynące wyrazy współczucia.
Elżbieta Kuta, prezes Stowarzyszenia