4 grudnia 2024 r. odbyły się Warsztaty edukacyjne „FKL Ravensbrück. Historia i piętno” w siedzibie IPN Oddziału w Krakowie, w których w tym roku wzięło udział 11 osób – młodzież wraz z nauczycielem z Zespołu Szkół im. Hugona Kołłątaja w Jordanowie. Warsztaty, już po raz trzeci zorganizowane zostały przez IPN we współpracy ze Stowarzyszeniem „Rodzina Więźniarek Niemieckiego Obozu Koncentracyjnego Ravensbrück” w Krakowie.
Młodzież wykazywała duże zainteresowanie – wspaniale pracowała z aktorką teatru krakowskiego Ewą Romaniak nad emisją głosu, wyrażaniem ekspresji, artykulacją, interpretacją tekstów. Była również zainteresowana historią obozu, losem kobiet. W dyskusji zadawała pytania. Praca w grupach nad tekstami – relacje Świadków z różnych pozycji literaturowych, miała na celu pozwolenie uczniom na wyrażenie swoich refleksji, emocji, jakie te teksty na Nich wywarły, a także jak poszerzyły wiedzę o tym obozie.
W mojej ocenie tak przeprowadzone warsztaty są dobrą formy przekazywania wiedzy o KL Ravensbrück, dają możność młodzieży podjęcia dyskusji i zetknięcia się z autentycznymi pamiątkami obozowymi i rozmów z pośrednim świadkiem tej tragicznej historii. Usłyszałam kiedyś od jednego z lekarzy „jakie pani miała szczęście dotknięcia Świadka, życia razem ze świadkiem”.
Dziękuję Pani Roksanie Szczypcie-Szczęch (IPN, oddział w Krakowie), że znajduje czas i siłę na organizowanie tych warsztatów i przekazywanie wiedzy historycznej młodzieży. Pani Ewie Romaniak, pięknej i utalentowanej aktorce, która wspaniale interpretuje wiersze więźniarek w czasie koncertów „Siła Miłości, a Jej talent pedagoga porywa młodzież. Dla mnie to są zawsze ważne spotkania bo przekazuję wiedzę o KL Ravensbrück w pewnym sensie oczami i sercem córki byłej więźniarki.
Relacja na stronie: https://krakow.ipn.gov.pl/pl4/edukacja/konkursy-historyczne/209526,Warsztaty-edukacyjne-FKL-Ravensbrck-Historia-i-pietno.html
Z wyrazami szacunku. Elżbieta Kuta