Szanowni!
Zapraszamy na wykład otwarty realizowany przez Szkołę Etyki Muzeum Ulmów.
Profesor Krzysztof Rutkowski opowie o krakowskich badaniach KZ- syndromu.
Sympozjum odbędzie się 13 lutego o godzinie 18.00 w Międzynarodowym Centrum Kultury w Krakowie;
wykład ma charakter otwarty
zachęcamy do swobodnego dysponowania zaproszeniem.
Podejmując temat traumy Muzeum Ulmów współpracuje ze Stowarzyszeniem Rodzina Więźniarek Niemieckiego Obozu Koncentracyjnego Ravensbrück.
W ramach wykładu zostanie omówiona powojenna historia badań pourazowych prowadzonych w Krakowie wraz z analizą głównych kierunków badawczych i wybranych publikacji. W okresie powojennym Polska zmagała się zarówno z traumą II wojny światowej, jak i z nowymi doświadczeniami prześladowań komunistycznych. Pierwsze publikacje naukowe pojawiły się już w latach pięćdziesiątych i koncentrowały się wokół badań byłych więźniów obozów koncentracyjnych (KZ-Syndrom). W latach 1962-1989 w Krakowie wydawano specjalny numer „Przeglądu Lekarskiego”, poświęcony w całości badaniom urazów wojennych. Czasopismo było dwukrotnie nominowane do Pokojowej Nagrody Nobla.
Zespół badawczy Kliniki Psychiatrii pod kierownictwem prof. Antoniego Kępińskiego szczegółowo opisał zespół stresu pourazowego u byłych więźniów obozów koncentracyjnych, znany jako KZ-Syndrom. Podczas wykładu zostaną omówione najważniejsze spostrzeżenia ówczesnych badaczy dotyczące psychopatologii KZ-Syndrom (Szymusik), dynamiki reakcji (Teutsch), adaptacji poobozowej (Orwid), hipermnezji napadowej (Półtawska), zmian somatycznych (Gatarski, Witusik). Badania te przyczyniły się również do rozwoju metodologii badań nad stresem pourazowym, nowego spojrzenia na jego klasyfikację oraz ukształtowania etycznych zasad postępowania z pacjentami.
więcej informacji:
https://muzeumulmow.pl/pl/aktualnosci/sympozjum-szkoly-etyki-muzeum-ulmow-krakowskie-badania-kz-syndrom/
Zapraszamy!